Słoma to surowiec, który od lat wykorzystywany jest w gospodarstwach rolnych. Nie dość, że jest tani, to może spełniać kilka funkcji. Jednak zanim wykorzystasz go np. jako ściółkę, wymaga odpowiedniego przygotowania. Dlatego warto zainwestować w rozdrabniacz do słomy, dzięki któremu proces ten jest bardziej wydajny i mniej czasochłonny.
Słoma jako nawóz i surowiec energetyczny
Do czego możesz wykorzystać słomę w swoim gospodarstwie? Po pierwsze jest świetnym nawozem, co dostrzeżono już wiele lat temu. Jej wartość nawozowa zależy od tego, z jakich roślin jest pozyskiwana. Za jedną z najbardziej wartościowych uważa się słomę z kukurydzy i rzepaku. Jest ona źródłem wielu cennych składników mineralnych. Jednak, aby mogły one przeniknąć do podłoża, konieczne jest rozdrobnienie surowca. Jest to ważne również ze względu na to, że zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów.
Słomę możesz wykorzystać również jako surowiec energetyczny – jest to rozwiązanie, które funkcjonuje od niedawna. Spala się ją bezpośrednio np. w postaci kostek poddanych wcześniejszej obróbce. Opłacalność tego procesu zależy przede wszystkim od tego, z jakich roślin pochodzi słoma. Jako surowiec energetyczny wykorzystuje się m.in. rzepik i rzepak. Musisz jednak mieć na uwadze, że każda z roślin pali się w inny sposób.
Zastosowanie słomy jako biomasy ma jeszcze inną ważną zaletę. Jest rozwiązaniem ekologicznym, co oznacza, że wpisuje się we współczesne wymagania stawiane gospodarstwom rolnym.
Rozdrabniacz do słomy – poznaj 3 powody, dla których warto mieć go w gospodarstwie!
Choć słomę wykorzystuje się w gospodarstwach rolnych od lat, to kiedyś proces jej przygotowania znacznie różnił się od tego, który znasz obecnie. Na szczęście, dzięki postępowi technologii wiele prac możesz wykonywać teraz znacznie szybciej. Jest to nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy – zamiast zajmować się ręcznym rozdrabnianiem słomy, możesz zająć się czymś innym.
Co jeszcze przemawia za tym, że warto zainwestować w nowoczesny rozdrabniacz do słomy? Jest to maszyna, która sprawia, że Twoja praca jest bardziej wydajna. Poza tym pocięte kawałki słomy mają odpowiednią, regulowaną wielkość i możesz równomiernie rozprowadzać drobną słomę.
Rozdrobniony surowiec znajduje zastosowanie zarówno na plantacjach roślin (np. truskawek), jak i w hodowli zwierząt. Niezależnie od tego, czym się zajmujesz, możesz wykorzystać odpowiednio pociętą słomę jako ściółkę dla zwierząt lub roślin. Ponadto taka nowoczesna maszyna ma kilka innych funkcji m.in.:
- przetwarza słomę na sieczkę;
- służy do zadawania paszy;
- może być używana jako ścielarka w kurnikach, oborach, czy przy uprawie roślin (do tego celu stosuje się rozdrabniacze wyposażone w dodatkowe funkcje);
Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Jednak, aby maszyna służyła Ci przez kilka lat i ułatwiała wiele zadań, zwróć uwagę nie tylko na jej cenę. Zanim zdecydujesz się na zakup, przeanalizuj następujące kwestie: zapotrzebowanie na moc, wymagania dotyczące hydrauliki, model (zawieszany lub zaczepiany) oraz jakość wykonania.
źródło: dozagro.com – ścielarki do słomy