Warto zaznaczyć, że ta usługa jest coraz częściej stosowana w naszym kraju. Na czym polega faktoring? Jakie zalety wynikają z podjęcia takiej decyzji?
Kiedy i dlaczego stosować faktoring?
Trzeba podkreślić, że faktoring to usługa, która polega na tym, że faktor – może nim być na przykład bank – przejmuje wierzytelności kontrahentów konkretnego przedsiębiorstwa. Nie da się ukryć, że jest to bardzo korzystna sytuacja dla firm, które wystawiły takie faktury. Dlaczego? Prawo polskie powoduje, że faktury nie muszą być zapłacone od razu po ich wystawieniu. Nic więc dziwnego, że niektóre przedsiębiorstwa mają problem z płynnymi działaniem. Kapitał obrotowy jest przez to stosunkowo niewielki. Warto zaznaczyć, że jest to bardzo niedobra sytuacja, ponieważ nie może okazać się tak, że w kasie przedsiębiorstwa nie będzie pieniędzy na przykład na kupno nowych maszyn czy surowców do produkcji itp.
Nic więc dziwnego, że nie brakuje ludzi, którzy decydują się na faktoring. Dzięki temu bank jest w stanie pokryć nawet do 90% kwoty na podstawie dostarczonych faktur. Nie da się ukryć, że dzięki temu znacząco poprawia się płynność działania konkretnego przedsiębiorstwa. To jednak nie wszystko. Ludzie korzystają na tym także dlatego, że mają więcej czasu. Chyba nikogo nie może dziwić, że upominanie się o swoje należności jest nie tylko czasochłonne, ale przysparza też wielu nerwów. Zastanawiacie się, kiedy odbywa się zapłata ostatniej części? Na samym początku właściciele firm otrzymują nawet 90%. Pozostała część jest zaś regulowana wtedy, kiedy na rachunek faktora wpłyną pieniądze od „dłużników”.
Na pewno warto zaznaczyć, że kontrahenci zdecydowanie szybciej regulują swoje należności, kiedy widzą, że dana firma lub przedsiębiorstwo współpracują z bankami i korzystają z faktoringu. Jeśli zatem chcecie, aby Wasz biznes działał płynnie, a kapitał obrotowy zawsze był na odpowiednim poziomie, to warto zastanowić się nad takim właśnie coraz częściej stosowanym rozwiązaniem.