29 maja, 2024
HOT!
10 marca, 2022

Jak usunąć zapieczone zabrudzenia w kuchni?

Autor 0 54 Views

Przypalony piekarnik stanowi spore wyzwanie w kontekście czyszczenia. Usunięcie zapieczonych zabrudzeń może być jednak szybkie, łatwe i bezproblemowe. Kluczem do sukcesu jest nie tylko regularne czyszczenie, ale także stosowanie odpowiednich preparatów i akcesoriów. W jaki sposób skutecznie pozbyć się zapieczonych zabrudzeń z piekarnika? W tym wpisie znajdziesz praktyczne wskazówki oraz propozycję niezawodnych środków czyszczących.

Domowe sposoby na czyszczenie piekarnika

Usuwanie zaschniętego i przypalonego jedzenia warto zacząć od jednego z domowych sposobów. W tym celu najlepiej skorzystać ze środków zawierających ług sodowy. Takie produkty są skutecznie, ponieważ posiadają właściwości żrące, a jednocześnie nie uszkadzają powierzchni. Ług sodowy nie tylko dobrze usuwa uciążliwe zabrudzenia. Jest również rozwiązaniem ekologicznym i dość tanim. Jak stworzyć ług sodowy? Wystarczy połączyć sodę oczyszczoną z octem i odrobiną wody. Uzyskaną masę należy nałożyć na zabrudzenia i pozostawić na około pół godziny. Po tym czasie można zabrać się za szorowanie wnętrza piekarnika.

Dobrym sposobem na usuwanie przypaleń jest skorzystanie z metody na wodę i sok z cytryny. Jeśli dany piekarnik ma funkcję czyszczenia parowego, wcześniej podane substancje należy umieścić w naczyniu żaroodpornym i włożyć je do urządzenia. Ważne, by wcześniej podgrzać piekarnik do temperatury 180 stopni i włączyć termoobieg. Ten zabieg pozwala na zmiękczenie zanieczyszczeń w różnych częściach piekarnika. Po ostudzeniu wystarczy umyć piekarnik ciepłą wodą z dodatkiem ulubionego środka czyszczącego.

Preparaty do usuwania tłuszczu z piekarnika

Wyżej opisane metody ułatwiają sprzątanie piekarnika. Bez względu na to jaką metodę domową zechce się zastosować, nie obędzie się jednak bez profesjonalnego płynu do mycia. Produktem godnym polecenia jest płyn specjalistyczny Clinex Grill. Preparat doskonale radzi sobie z usuwaniem tłuszczu i spieczonych zabrudzeń, również na powierzchniach odpornych na działanie alkaliów.

Chemia gospodarcza Clinex cieszy się sporą popularnością z uwagi na wysoką skuteczność w różnych warunkach. Co więcej, omawiany preparat posiada Świadectwo Jakości Zdrowotnej wydane przez Państwowy Zakład Higieny. Chcąc skutecznie wyczyścić piekarnik, warto więc rozważyć zakup tego specjalistycznego preparatu Clinex Grill.

Inne sposoby na czyszczenie zapieczonych zabrudzeń

Niektóre piekarniki posiadają funkcję samoczyszczenia, określaną jako czyszczenie pyrolityczne lub pyrolityczne. Dzięki specjalnemu programowi, urządzenie może nagrzać się do bardzo wysokiej temperatury. To z kolei prowadzi do zamienienia się wszelkich zabrudzeń w popiół, który jest dużo łatwiejszy do usunięcia. Chcąc skorzystać z tej opcji należy jednak zachować szczególną ostrożność, aby się nie poparzyć.

Na rynku są również dostępne urządzenia z panelami katalitycznymi. Takie rozwiązanie sprawia, że utrzymanie czystości w piekarniku jest dużo łatwiejsze. Panele katalityczne mają strukturę papieru ściernego, dzięki czemu szybko wyłapują i usuwają bieżące zabrudzenia.