Prowadzenie księgowości jest podstawą do rozliczeń z Urzędem Skarbowym, dlatego od pracowników wymaga się w tym przypadku dużej skrupulatności. Dzięki rzetelnej sprawozdawczości można także ocenić rentowność przedsiębiorstwa oraz wskazać jego rozwój, a przez to celniej określać jego działalność w kolejnych latach. Przepisy księgowe stwarzają jednak wiele okazji, które pozwalają firmie oszczędzać. Wymaga to jednak dobrej znajomości przepisów i sprytu księgowych. Z tego powodu często mówi się o „księgowości kreatywnej”. Jak odróżnić taką formę rachunkowości od oszustwa księgowego?
Jaka jest granica?
Chcąc poznać różnicę między rachunkowością kreatywną, a działaniem mającym na celu oszustwo, trzeba wiedzieć jak definiuje się księgowość kreatywną. Jest to taki pomysłowy, twórczy, niestandardowy sposób wykorzystywania i interpretowania przepisów i zasad rachunkowości, który pozwala na prowadzenie ewidencji tak, by przynosiła ona jak największe korzyści dla przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, że kreatywna księgowość nie stoi w sprzeczności z prawem – nie ma tu mowy o oszustwie. Natomiast prowadzenie ewidencji czy przedstawianie kondycji firmy (w sposób lepszy lub gorszy) w sprzeczności z przepisami w sposób świadomy jest oszustwem wobec Urzędu Skarbowego oraz potencjalnych kontrahentów. Taki sposób rejestrowania zdarzeń gospodarczych nazywa się też księgowością agresywną.
Cele księgowości kreatywnej
Całe zagadnienie jest bardzo złożone, a kreatywna księgowość ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Dlatego cele rachunkowości kreatywnej można podzielić na te pozytywne oraz negatywne. Bez względu na to, czy przedsiębiorca współpracuje z biurem rachunkowym, czy rozlicza się samodzielnie, chce przede wszystkim zminimalizować straty i jednocześnie powiększyć zyski swojej firmy. Do tego głównie służy księgowość kreatywna. Ponad to używa jej się podczas tworzenia sprawozdań finansowych poprzez przedstawianie swoim potencjalnym wspólnikom czy inwestorom najbardziej optymistycznej kondycji przedsiębiorstwa. Dzięki temu firma pozyskuje kapitał lub kontrahentów, których nie dałoby się pozyskać inną drogą. Ten sam efekt powoduje ukrywanie ryzyka finansowego czy aktualnej kondycji finansowej podczas ubiegania się o kredyt.
Czy warto korzystać z kreatywnej księgowości?
Przedsiębiorcy bardzo często nie wiedzą, jakie rozwiązania są zgodne z prawem, a co można już uznać za oszustwo księgowe. Dlatego warto swoją rachunkowość zlecić fachowcom z biura rachunkowego. W ten sposób wszystkie pozytywne aspekty kreatywnej księgowości można będzie zastosować, a firma będzie prosperować zgodnie z przepisami. Wybór biura księgowego także ma duże znaczenie – powinna to być firma doświadczona oraz wiarygodna, zatrudniająca wielu specjalistów. Księgowość kreatywna daje duże możliwości rozwoju dla przedsiębiorców, ale jest ona możliwa tylko wtedy, jeśli zatrudniamy lub współpracujemy z fachowcami.
Księgowość firmy jest niezbędnym aspektem prowadzenia działalności. Bez względu na to, czy firma prosperuje dobrze czy źle, przepisy prawne regulują to, w jaki sposób prowadzona jest rachunkowość, dlatego nawet kreatywne zabiegi nie powinny przekraczać granic wytyczonych przez prawo.
Źródło: mddp-outsourcing.pl – księgowa po angielsku