27 marca, 2024
HOT!
  • Home
  • Technologie
  • Podpowiadamy, jak chronić słuch przed nadmiernym hałasem
20 sierpnia, 2019

Podpowiadamy, jak chronić słuch przed nadmiernym hałasem

Autor 0 433 Views

Nadmierny hałas jest ogromnym zagrożeniem dla wszystkich osób przebywających w jego obrębie. Kiedy hałas staje się nieznośny, staramy się od niego uciec, bo właśnie takie szybkie oddalenie się, jest podstawową reakcją obronną organizmu. Bywa jednak, że nie jest to możliwe. Wynika to z faktu, że wykonywana praca zawodowa nierozerwalnie wiąże się z koniecznością codziennego przebywania w hałaśliwym otoczeniu. Właśnie wtedy szczególnie ważne jest wykorzystanie środków ochrony indywidualnej służących do ochrony słuchu. Jakie sprzęty i możliwości dostępne są na rynku i co wybrać?

Czym grozi długotrwałe przebywanie w hałasie

Jak wykazują badania, o ile lekko nadwyrężony narząd słuchu po pewnym czasie powróci do pierwotnej sprawności, o tyle trwale uszkodzone bębenki uszne lub inne elementy ucha już nigdy się nie zregenerują. Dlatego też, przykładowo – po koncercie rockowym jeszcze przez pewien czas słyszymy nieco gorzej, jednak w końcu słuch powraca. Natomiast nagły głośny dźwięk czy też długotrwałe przebywanie w zbyt dużym hałasie, może stopniowo bądź od razu uszkodzić bębenki słuchowe, powodując trwałe upośledzenie słuchu lub też zupełną głuchotę. Ważną kwestią jest również fakt, że osoby stykające się z hałasem podczas swojej codziennej pracy zawodowej są nie tylko narażone na uszkodzenie bądź utratę słuchu. Długotrwały hałas niesie za sobą konsekwencje ogólnoustrojowe, takie jak zmniejszona koncentracja, wydłużony czasu reakcji, obniżenie odporności a nawet depresja. Tak poważne skutki pracy w hałasie wynikają z tego, że wywiera on silne działanie również na ośrodkowy układ nerwowy, który zawiaduje wszystkimi funkcjami życiowymi człowieka.

Zapobieganie skutkom pracy w hałasie

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jest to sformułowanie jak mantra powtarzane przez lekarzy oraz osoby związane z profilaktyką zdrowia i służbą zdrowia. Warto pamiętać, że nie jest to pusty frazes. Dlatego też najlepiej zaopatrzyć swoich pracowników w środki chroniące słuch przed nadmiernym hałasem, zanim powstaną u nich jakiekolwiek objawy chorobowe wynikające z pracy w hałasie.

W lutym 2006 roku weszła w życie Dyrektywa Unii Europejskiej 2003/10/EC mająca na celu zapobieganie narażeniu pracowników na szkodliwe działanie hałasu. Najlepszym sposobem na na to jest zastosowanie odpowiednich i dobrze dopasowanych środków ochrony indywidualnej słuchu.

Środki ochrony indywidualnej słuchu

Obecnie na rynku dostępnych jest szereg różnorodnych środków ochrony indywidualnej. Dlatego też z powodzeniem znajdziemy szeroki wachlarz środków ochrony słuchu i z łatwością wybierzemy najbardziej odpowiedni z nich. Do wyboru mamy:

  • wkładki przeciwhałasowe potocznie zwane także zatyczkami do uszu. Dostępne są w wersji jako dwie oddzielne wkładki lub też połączone sznurkiem bądź pałąkiem. Nowoczesne wkładki przeciwhałasowe wykonane są z miękkich, elastycznych i łatwo poddających się materiałów. Dzięki temu bez problemu dopasowują się do każdego ucha i nie powodują dyskomfortu podczas użytkowania,
  • nauszniki pasywne tradycyjne nauszniki obejmujące całą małżowinę uszną. Połączone pałąkiem na czubku głowy bądź z tyłu głowy, na karku. Wykonane z trwałych, tłumiących dźwięk tworzyw sztucznych. Część przywierająca do ucha jest z kolei wyściełana miękką gąbką, aby użytkowanie słuchawek było wygodne. Dodatkowo gąbka ma za zadanie tłumić dźwięk. Niektóre modele przepuszczają ludzką mowę, jednocześnie nie przepuszczając dźwięków szkodliwych dla ucha,
  • nauszniki nahełmowe – rodzaj nauszników pasywnych, które jednak są przystosowane do łączenia z środkami ochrony indywidualnej głowy,
  • nauszniki aktywne –  wyposażone w układy elektroniczne zdolne do tłumienia dźwięków. Jest to rodzaj ochrony stosowany przy szczególnie dużym i uciążliwym hałasie. Wykazują skuteczność nawet przy szczególnie dużym hałasie. Dodatkowo niektóre modele wyposażone są w łączność bezprzewodową umożliwiającą kontakt ze współpracownikami.

Dobór konkretnej ochrony słuchu powinien być uzależniony od natężenia i częstotliwości dźwięku. Odpowiednio dobrana i sumiennie stosowana ochrona słuchu gwarantuje całkowite bezpieczeństwo przed negatywnymi skutkami hałasu.

Źródło: Sklep BHP Prosave

Następny

Dłutownice CAMS

24 września, 2019 0