31 maja, 2024
HOT!
  • Home
  • Technologie
  • Rewolucyjny sposób optymalizacji kosztów dla branży budowlanej
22 czerwca, 2018

Rewolucyjny sposób optymalizacji kosztów dla branży budowlanej

Autor 0 1154 Views

Budownictwo jest branżą, która bardzo intensywnie korzysta z transportu. I to przeważnie w najcięższym wydaniu, gdyż do przewozu materiałów budowlanych, elementów konstrukcyjnych czy wykończeniowych przeważnie stosuje się duże samochody ciężarowe. Ze względu na dużą intensywność kursów w niektórych okresach czasu konieczne jest ich odpowiednie planowanie, w celu zapewnienia optymalności dostaw. Bardzo mogą być w tym pomocne różnego rodzaju rozwiązania informatyczne, w tym nowoczesne systemy telemetryczne.

Wykorzystanie transportu w branży budowlanej

Dobre zarządzanie transportem na budowie ma kluczowe znaczenie dla sprawnej organizacji robót. Przede wszystkim dotyczy to dużych inwestycji, w przypadku których ilości zużywanych materiałów są naprawdę spore. Niektóre z nich można przez jakiś czas magazynować czy składować, inne, jak na przykład beton, muszą być zużyte od razu po dostarczeniu. Jednak składowanie ma swoje wady, przede wszystkim wymaga odpowiedniego terenu, co się wiąże z dodatkowym kosztami, a także może być powodem dodatkowej pracy na placu budowy. Przy transporcie budowlanym przeważnie korzysta się z ciężkiego sprzętu – betoniarek, wywrotek czy dużych, pojemnych dostawczaków. Często też zachodzi konieczność dostarczenia nietypowych materiałów, co może spowodować konieczność użycia specjalistycznego sprzętu. Dużym problemem, z którym cały czas boryka się branża, jest sezonowość dostaw. Przede wszystkim będzie to związane z zakresem prac do zrealizowania, ale też spory wpływ na niejednokrotnie nieprzewidywalna pogoda.

Co umożliwiają systemy telemetryczne?

Efektywne zarządzanie transportem w branży budowlanej nie jest prostą sprawą, dlatego też coraz częściej firmy sięgają po nowoczesne rozwiązania informatyczne. Jednym z najnowocześniejszych systemów tego typu, służącym do kompleksowego zarządzania bazą pojazdów, jest system monitoringu floty WEBFLEET. Oferuje go firma TomTom, dzięki możliwościom konfiguracyjnym i dużej elastyczności może on być używany przez firmy z różnych branż. Przede wszystkim system umożliwia precyzyjny monitoring wszystkich pojazdów, dotyczy to zarówno miejsc, w których one się znajdują, jak również tego, czy stoją czy się poruszają. Bardzo przydatna jest także funkcja pozwalająca na optymalizację tras przejazdów. Dzięki temu każdy transport można dopasować do aktualnych warunków drogowych, co daje oszczędności czasu i paliwa. Kolejną istotną korzyścią, jaką dają systemy telemetryczne, jest dostęp do szczegółowych raportów. Zawierają one między innymi czas pracy oraz przejechane przez pojazdy trasy, można je tworzyć zarówno automatycznie, jak też ręcznie.

Optymalizacja kosztów w branży budowlanej

Przy tak kosztownym transporcie, jaki jest wykorzystywany w branży budowlanej, każde usprawnienie będzie miało istotne przełożenie na poziom kosztów. Dotyczy to zarówno optymalizacji tras pokonywanych przez pojazdy, jak również dostosowanie dostaw do aktualnych potrzeb. Wykorzystanie nowoczesnej platformy telemetrycznej może zrewolucjonizować podejście do optymalizacji kosztów, dając tym samym znaczne korzyści każdej firmie budowlanej. Przy bieżącej pracy bardzo przydatna jest możliwość stałej obserwacji miejsc, w których znajdują się pojazdy i w razie potrzeby optymalizacja ich tras. Dzięki temu ładunki będą dostarczane szybciej i taniej, a że samochody ciężarowe mają duże zużycie paliwa, więc zmniejszenie liczby pokonywanych kilometrów znacząco odbije się na fakturach płaconych koncernom paliwowym. Systemy monitoringu aut dostarczają także wielu szczegółowych raportów, związanych z czasem pracy kierowców i pokonywanymi trasami. Ich szczegółowa analiza umożliwia znalezienie obszarów, które można poprawić, wprowadzając tym samym kolejne oszczędności.

Inspirowane: Zarządzanie pracownikami