5 stycznia, 2024
HOT!
  • Home
  • Budownictwo
  • Różne formy zatrudnienia – czy wszystkie dają szansę na kredyt?
4 grudnia, 2020

Różne formy zatrudnienia – czy wszystkie dają szansę na kredyt?

Autor 0 118 Views

Prawo przewiduje możliwość zatrudniania pracowników czy też zlecenia wykonania określonej pracy w ramach różnego rodzaju umów. Niektóre z nich określane są przez Kodeks Pracy, inne przez Kodeks Cywilny. Sprawdzamy, jak forma zatrudnienia wpływa na zdolność kredytową i czy każda daje szansę na otrzymanie kredytu.

Kredyt przy umowie o pracę

Najpopularniejszą formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Może być ona zawarta na okres próbny, na czas określony bądź nieokreślony. Największe szanse na uzyskanie kredytu daje umowa o pracę na czas nieokreślony. Stanowi ona dla banku największe zabezpieczenie przychodów kredytobiorcy z kilku powodów. Przede wszystkim pracodawca praktycznie nie może wypowiedzieć jej z dnia na dzień, a co więcej daje ona perspektywę zatrudnienia przynajmniej w bliskiej przyszłości. Tymczasem umowa na czas określony i na okres próbny może stanowić podstawę do odrzucenia wniosku kredytowego, choć nie przesądza o tym jednoznacznie.

Kredyt przy umowach cywilnoprawnych

Umowa zlecenie czy umowa o dzieło przy kredycie, przez wiele banków nie jest akceptowana w momencie ubiegania się o kredyt. Istnieją jednak instytucje, które honorują także taką formę zatrudnienia, jednak umowy powinny być zawierane stosunkowo często, aby pomiędzy jedną a drugą nie następowała zbyt długa przerwa. Umowy powinny też opiewać na w miarę wysokie kwoty, które są dla banku znakiem, że potencjalny kredytobiorca, mimo niekorzystnej formy zatrudnienia, osiąga wysokie przychody. Umowy cywilnoprawne mogą mieć również znamiona umowy o pracę, co banki również odnotowują jako korzyść. Umowa zawarta na czas bliżej nieokreślony daje podstawę do uhonorowania jej i udzielenia klientowi kredytu.

W razie wątpliwości – do doradcy kredytowego

Co prawda umowy cywilnoprawne, a także umowy o pracę na czas określony znacznie obniżają nasze szanse na otrzymanie kredytu, nie oznaczają jeszcze, że każdy, kto jest w ramach nich zatrudniony, automatycznie spotka się z odrzuceniem wniosku kredytowego. Na zdolność kredytową wpływa bowiem wiele czynników – wysokość przychodów, inne zobowiązania kredytowe czy czysta historia kredytowa. Każdy, kto chciałby skonsultować wpływ swojej umowy na zdolność kredytową, powinien udać się do doradcy kredytowego. Pozwoli to zaoszczędzić czas, a także dowiedzieć się, w jaki sposób można nieco podnieść swoją zdolność kredytową. Doradca kredytowy wyjaśni wszelkie wątpliwości, a także podpowie, które banki podchodzą życzliwiej do klientów zatrudnionych w ramach innej umowy, niż umowa o pracę na czas nieokreślony.