25 czerwca, 2024
HOT!
  • Home
  • Biznes
  • Transport surowców sypkich a zagrożenie wybuchem
27 kwietnia, 2022

Transport surowców sypkich a zagrożenie wybuchem

Autor 0 56 Views

W przemysłowym transporcie surowców sypkich coraz częściej stosuje się wydajne i niezawodne systemy rurowe. Transport tego typu produktów wymaga jednak odpowiedniego przygotowania oraz starannego użytkowania. Wszystko dlatego, że w przypadku produktów sypkich wzrasta ryzyko wybuchu całej instalacji i dotyczy to nie tylko materiałów wybuchowych. Dlaczego w przypadku surowców sypkich wzrasta ryzyko zagrożenia wybuchem systemu rurowego i jak temu zapobiec?

Ładunki elektrostatyczne przy transporcie surowców sypkich. Czym grożą?

Największym zagrożeniem w transporcie rurowym surowców sypkich są ładunki elektrostatyczne. Podczas przesyłu takich towarów dochodzi do ich tarcia o wewnętrzne ściany rur. Ścieranie wpływa nie tylko na obniżenie jakości produktu oraz stanu technicznego systemu, ale także na powstawanie ładunków elektrostatycznych. Gromadzą się one na wewnętrznych ściankach rurociągu. W sytuacji, gdy w jednym miejscu zgromadzi się dużo takich ładunków, wzrasta ryzyko przeskoku iskry elektrycznej. Właściciel systemu transportu rurowego powinien dołożyć wszelkich starań, by temu zapobiec. Pojawienie się iskry elektrycznej prowadzi do wybuchu całej instalacji.

Jak zapobiegać takim sytuacjom?

Istnieją określone sposoby na to, aby uniknąć groźnych sytuacji i zagrożenia wybuchem w procesie transportu surowców sypkich. W tym celu wykorzystuje się dedykowane przewody uziemiające. Ich zadaniem jest bezpieczne odprowadzanie nagromadzonych na ściankach rurociągu ładunków elektrycznych. Przewody uziemiające powinny być zamontowane przy wszystkich elementach konstrukcji, które oddzielane są tworzywami sztucznymi oraz uszczelkami.

Dobrym sposobem jest także stosowanie w całym systemie tzw. łuków specjalnych. Ich zadaniem jest wprowadzanie produktów sypkich w ruch wirowy, dzięki czemu nie ocierają się o wewnętrzne ścianki instalacji. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko powstawania ładunków elektrostatycznych i jednocześnie unika się zagrożenia wybuchem. Ma to dodatkowe korzyści, ponieważ w transporcie rurowym z ruchem wirowym sypkie produkty nie ulegają uszkodzeniu oraz redukuje się skalę zniszczeń samej instalacji.

Zadbanie o trwałość i szczelność instalacji

Minimalizowanie zagrożenia wybuchem w procesie transportu surowców sypkich polega także na budowaniu szczelnego i trwałego systemu. W ten sposób unika się sytuacji, w których dochodzi do rozszczelnienia instalacji i ubytków produktów. Niektóre z nich to materiały łatwopalne i wybuchowe, które po kontakcie z powietrzem atmosferycznym mogą doprowadzić do wybuchu w wyniku reakcji chemicznej. Dobrym wyborem jest stosowanie wywijanych obręczy, które ułatwiają montaż i zapewniają jego lepsze połączenie.

Ponadto kluczowe jest także stosowanie elementów konstrukcyjnych o grubych ściankach, a także rur pneumatycznych, które mają wysokie parametry techniczne. W systemie warto użyć rur, które są odporne na działanie podwyższonego ciśnienia, nawet do 10 barów. Jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie warto konsultować ze specjalistami. Nieuwaga lub niedostateczna wiedza może doprowadzić do wybuchu, który będzie bardzo kosztowny.

  Biznes
Następny

Specyfika sprzątania placówek medycznych

19 sierpnia, 2022 0