W żywieniu zwierząt bardzo ważne jest dbanie o spożycie białka. Jednym ze sposobów ich dostarczania jest mączka rybna. Mąka ta powstaje w wyniku mielenia i suszenia całych ryb lub dobrej jakości resztek ryb wyrzucanych przez przemysł przetwórczy.
Jak powstaje mączka rybna paszowa?
Po zmiażdżeniu ryba jest gotowana w temperaturze co najmniej 100º. Następnie jest prasowana i odwirowywana w celu usunięcia olejów. Na koniec masa jest suszona, aby usunąć jak najwięcej wilgoci.
Biorąc pod uwagę zainteresowanie paszami dla zwierząt, popyt na ten produkt znacznie wzrósł w ostatnich latach. Ekspansja akwakultury przyczyniła się do konsolidacji tej branży. Znajduje to w nim stałe źródło dobrej jakości surowca. Tak więc, według danych FAO, światowa produkcja mączki rybnej paszowej wzrosła z około 120 milionów ton w 2000 roku do ponad 160 milionów ton w 2016 roku.
Z czego robi się mączkę rybną?
Do wyprodukowania mączki rybnej paszowej wykorzystuje się bardzo różnorodne gatunki pelagiczne, ale przede wszystkim gatunki, których ludzie nie jedzą, takie jak sardela. Inne są powszechne w żywności dla ludzi, takie jak ostrobok lub makrela i sardynki. Są to jednak gatunki bardzo liczne i o stosunkowo niskiej wartości ekonomicznej.
Zwykle używa się tłustych ryb, bogatych w tłuszcz. Jednak pewien procent mączki jest wytwarzany z odpadów z białych ryb, takich jak morszczuk lub dorsz, o ile zawiera niską zawartość oleju.
Korzyści ze spożycia ryb przez zwierzęta
Mączka rybna dla drobiu jest bardzo cennym składnikiem odżywczym. Zapewnia im wysokie stężenie wysokiej jakości białek. Ponadto, ponieważ jest wytwarzany z ryb bogatych w tłuszcze, dostarcza również kwasów tłuszczowych omega-3 , DHA i EP.
Dzięki białkom (zwłaszcza tryptofanowi, lizynie czy cysteinie) zwierzęta lepiej rozwijają swój organizm (zwłaszcza tkankę mięśniową). Są również hodowane jako silniejsze, bardziej zwinne i zdrowsze. Z drugiej strony zdrowe tłuszcze przyczyniają się do lepszego ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia. Z wyraźnymi korzyściami dla krążenia krwi i tonizowania serca.
Mączka rybna dla świń jest źródłem składników mineralnych. Jest szczególnie bogata w fosfor, a także zawiera wapń i duże ilości witamin (zwłaszcza A, B, B12 i D). Stanowi więc zbilansowaną paszę o wysokiej wydajności energetycznej dla zwierząt.
Dzięki tym cechom łatwo wytłumaczyć, jak powszechne jest jego zastosowanie w hodowli wszelkiego rodzaju zwierząt. Na przykład na fermach krów mlecznych pomaga zwiększyć produkcję mleka nawet o dwa litry na krowę dziennie. Mączka rybna paszowa przyczynia się do poprawy zawartości białka. W przypadku owiec wykazano, że poprawia ich płodność, a u świń stymuluje ich wzrost.
W przypadku mączki rybnej mamy zatem do czynienia z podstawowym składnikiem bilansującym i wzbogacającym diety zwierząt, zarówno tych hodowanych na potrzeby produkcji żywności, jak i zwierząt towarzyszących.