5 stycznia, 2024
HOT!
  • Home
  • Technologie
  • Automatyzacja w sterowaniu oświetleniem, czyli jak oszczędzać na oświetleniu zewnętrznym?
29 stycznia, 2019

Automatyzacja w sterowaniu oświetleniem, czyli jak oszczędzać na oświetleniu zewnętrznym?

Autor 0 347 Views

Sprawnie działające oświetlenie zewnętrzne pozwala na poruszanie się po posesji czy terenie firmy nawet w nocy, późnym wieczorem. Lampy umieszczone na zewnątrz mogą oczywiście być włączone całą noc i wyłączane w momencie kiedy światło dzienne jest wystarczające, jednak takie rozwiązanie generuje niepotrzebne koszty za zużycie energii elektrycznej. Najlepszym sposobem na zmniejszenie wysokości rachunków będzie zastosowanie systemów automatyzacji oświetlenia, które włączają lampy tylko kiedy zajdzie taka konieczność. Jakie konkretnie urządzenia warto zamontować? Jakie jest ich działanie?

Sterowanie oświetleniem

Chcąc zoptymalizować działanie oświetlenia, nie można pozwolić na to, żeby lampy były włączone przez całą noc. Dlatego niezbędne jest zamontowanie wyłączników zmierzchowych, które automatyzują sterowanie oświetleniem. Wyłączniki zmierzchowe to grupa urządzeń, które posiadają czujniki natężenia światła oraz czujniki ruchu, dzięki czemu możliwe jest włącznie oświetlenia zewnętrznego w momencie kiedy jest ono potrzebne. Przez pozostały czas lampy są wyłączone, co oszczędza energię elektryczną.

Wyłączniki zmierzchowe można podzielić na te, które montuje się na zewnątrz lub moduły montowane na szynie oraz z sondą hermetyczną i sondą walcową. Wszystkie wyłączniki są przystosowane do załączania i wyłączania oświetlenia w określonych momentach, kiedy spełnione zostaną zadane warunki. Urządzenia te jednocześnie oczekują na sygnał, który informuje o wykryciu obecności na danym obszarze, a także sprawdzają poziom natężenia światła dziennego. Takie połączenie nie tylko w prosty sposób znacznie ogranicza czas, w którym lampy zewnętrzne są włączone, ale również ma wpływ na jasność światła, które generują.

Ze względu na obecność w wyłącznikach zmierzchowych fotodiody lub fototranzystora mogą one dostosować natężenie światła z lamp zewnętrznych do poziomu jasności na dworze. Dla przykładu: wczesnym rankiem, kiedy promienie słoneczne lekko zaczynają oświetlać przestrzeń, lampy nie muszą świecić swoim najmocniejszym światłem. To także wpływa na zużycie energii. Podczas montażu niezbędne jest zatem umieszczenie urządzenia w miejscu, do którego dociera światło z zewnątrz w celu określenia jego poziomu jasności.

Zalety włączników zmierzchowych

Zastosowanie włączników zmierzchowych do sterowania oświetleniem jest ogromne. W zależności od potrzeb, można montować je bezpośrednio na zewnątrz. W ofercie włączników dostępnych na rynku możemy kierować się rozmiarem i dostosowywać go do naszych potrzeb. Warto również upewnić się przed zakupem, że włącznik ma zabezpieczenie przed czynnikiem ludzkim, czyli np. chwilowym zasłonięciem czujnika natężenia światła.

Zastosowanie wyłączników zmierzchowych do automatyzacji sterowania oświetleniem zewnętrznym skutecznie obniża koszty zużycia energii elektrycznej. Są bardzo proste w montażu i obsłudze, a dzięki czujnikom pozwalają na dostosowanie ich działania do konkretnych potrzeb użytkownika.

Inspirowane: Pollin.pl – czujnik zaniku fazy