27 marca, 2024
HOT!
  • Home
  • Budownictwo
  • Czarne płytki marmurowe – w jakich aranżacjach się sprawdzą?
6 września, 2022

Czarne płytki marmurowe – w jakich aranżacjach się sprawdzą?

Autor 0 32 Views

Współczesne projekty wnętrz coraz częściej uwzględniają wykorzystanie czarnych płytek marmurowych. Wysokie walory estetyczne w połączeniu z uniwersalnością sprawiają, że ciężko im się oprzeć. Występują w wariancie polerowanym i szkliwionym. Cieszą się również subtelnym wzornictwem, dzięki czemu podkreślają elegancki charakter pomieszczeń. Jakie są cechy szczególne tego elementu wykończenia wnętrz i w jakich aranżacjach się sprawdzają?

Czarne płytki marmurowe – jaka jest ich specyfika?

Marmur wykorzystywany był już w zamierzchłym antyku. Zdobiono nim wille senatorów i bogatych patrycjuszy. Jego wysokie walory estetyczne doceniane są od wieków. Trendy się zmieniają, ale obecnie ten element wykończenia wraca do łask. Jego nietuzinkowy wygląd sprawia, że nadaje się do elegancko wykończonych pomieszczeń. Pierwszą cechą czarnych płytek marmurowych, o której warto wspomnieć, jest uniwersalizm. Można je wykorzystać, zarówno planując aranżację pomieszczeń w nowoczesnym stylu, jak i również decydując się na bardziej rustykalne rozwiązania. W obu przypadkach dobrze dobrane płytki z marmuru sprawdzą się idealnie.

Na rynku znaleźć można dwie wersję tego materiału wykończeniowego. Czarne płytki marmurowe występują w formie polerowanej i szkliwionej. Te pierwsze powstają poprzez polerowanie wypalonych płytek, aż do osiągnięcia specyficznego połysku. Ten wariant płytek jest mniej odporny na działanie czynników mechanicznych i zabrudzenia. Sugeruje się impregnację, aby zwiększyć ich użyteczność i utrzymać elegancki wygląd. Płytki szkliwione powstają w nieco inny sposób. Są pokrywane specjalnym szkliwem, które jest wypalane w wysokiej temperaturze. Występuje w różnych odcieniach, od szarego po satynowy.

Kolejną cechą są zdobienia. Płytki marmurowe o kolorze czarnym występują z dodatkiem użyleń w kolorze złotym, srebrnym i białym. Ich wybór najlepiej skonfrontować z pozostałymi elementami wykończenia pomieszczeń. Wspominając o specyfice czarnych płytek marmurowych, warto wspomnieć o łatwości, z jaką chłoną wilgoć. Mają też dobre właściwości termiczne i z tego też powodu chętnie wykorzystywane są w charakterze ogrzewania podłogowego. Nie nastręczają trudności w pielęgnacji.

Czarne płytki marmurowe – sugestie wobec aranżacji

Gdzie można wykorzystać czarne płytki z marmuru? Biorąc pod uwagę ich specyfikę, świetnie komponować będą się szczególnie w kilku pomieszczeniach. Warto przyjrzeć się tym propozycjom.

  • Łazienka. Czarne płytki marmurowe ze złotymi bądź srebrnymi użyleniami idealnie korespondują z łazienkową armaturą. Nie wymagają częstej impregnacji i szybciej chłoną wilgoć. Kładzie się je przeważnie na ścianach, podłodze i w kabinie prysznicowej.
  • Kuchnia. Płytki położone na podłodze i ścianie kuchni podkreślają dobry gust właściciela domu. Jako że są trwałe i łatwiej wchłaniają wilgoć, stanowią całkiem dobre rozwiązanie. Pielęgnacja również nie spotyka żadnych trudności.
  • Przedpokój. Odpowiednie kompozycje z wykorzystaniem czarnych płytek marmurowych mogą nie tylko podkreślić dobry smak właściciela domu, ale i również być całkiem praktyczne. Warto wybrać czarne płytki z różnymi załamaniami i połączyć je z elementami drewnianymi. W sezonie jesienno-zimowym wpłyną na optyczny odbiór tego pomieszczenia. Zakryją ewentualne zabrudzenia podłogi.
  • Schody. Aranżując wnętrze z pomocą tego materiału wykończeniowego, nie sposób nie wymienić schodów. Taki sposób ich dekorowania jest dość popularny, ale decydując się na ich użycie, trzeba pamiętać o pewnych zasadach. Schody obłożone marmurem są dość śliskie i łatwiej o wypadek. Decydując się na płytki czarne marmurowe z myślą o schodach, warto rozważyć ich szerokość oraz implementacje balustrady.
  • Salon. Nowoczesne projekty pomieszczeń często uwzględniają ściany i podłogi wykończone czarnym marmurem. Pokój gościnny będący przecież miejscem reprezentacyjnym musi wyglądać jak najlepiej. Ważne, aby dopasować odcień czarnych płytek do reszty kompozycji znajdujących się w pomieszczeniu.
  • Biura i gabinet. Podobnie jak salon w mieszkaniu, tak i gabinety pełnią funkcję pomieszczeń reprezentacyjnych. Minimalistyczne biura wykorzystujące czarne płytki podkreślają niebanalny charakter tego miejsca. Można nimi obłożyć ściany lub podłogę.

Podsumowanie

Uniwersalizm, estetyka, odporność na działanie czynników mechanicznych, chłonność wilgoci i łatwa pielęgnacja to cechy szczególne czarnych płytek marmurowych. Występują one w formie polerowanej i szkliwionej. Można je spotkać w różnych odcieniach i z ciekawymi zdobieniami. Chętnie wykorzystywane są do aranżacji łazienek, kuchni, salonów, przedpokoi i biur.

Następny

Najważniejsze zalety silikonu do szyb

19 września, 2022 0