5 stycznia, 2024
HOT!
  • Home
  • Budownictwo
  • Jak przeprowadza się lokalizację wycieku wody w mieszkaniu?
12 czerwca, 2019

Jak przeprowadza się lokalizację wycieku wody w mieszkaniu?

Autor 0 741 Views

Wyciek wody w mieszkaniu z rur wodociągowych bądź kanalizacyjnych, który nie daje śladów w postaci mokrych, przeciekających ścian czy sufitów, jest trudny do samodzielnego zlokalizowania. Spadek ciśnienia w instalacji centralnego ogrzewania oraz wzrost zużycia wody powinny być wyraźnym sygnałem do tego, by zaangażować firmę specjalizującą się w precyzyjnym określaniu miejsca tego typu nieszczelności. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego kucia ścian, bez pewności, czy pod tynkiem, właśnie w tym miejscu, powstała nieszczelność w rurach.

Lokalizacja wycieku metodą geofoniczną

Metoda geofoniczna lokalizacji wycieków z rur w mieszkaniu opiera się na zastosowaniu urządzenia geofonu wyposażonego w bardzo czuły mikrofon, słuchawki oraz jednostkę główną rejestrującą napływające fale akustyczne. Służy ono do rejestracji szumów, powstających podczas zaburzenia przepływu cieczy. Specjalne filtry pozwalają na określenia miejsca przecieku wody, bez względu na wielkość rur czy materiał z jakich są one wykonane.

Lokalizacja wycieku przebiega kilkuetapowo:

  • osłuchanie armatury wodociągowej,
  • zawężenie lokalizacji wycieku,
  • wstępne określenie miejsca wycieku,
  • precyzyjne określenia miejsca wycieku przez geofon i mikrofon ziemny.

Ważne jest aby podczas nasłuchu, we wnętrzu mieszkania panowała cisza. W innym wypadku geofon może pracować nieprawidłowo.

Lokalizacja wycieku metodą termowizyjną

Lokalizacja wycieku przy zastosowaniu kamery termowizyjnej możliwa jest tylko w przypadku, gdy woda wydostająca się z nieszczelnych rur ma temperaturę odbiegająca od ciepłoty ścian o minimum od 2 do 3°C. Działanie urządzenia opiera się o diagnozę anomalii temperaturowych w miejscu ubytku cieczy z instalacji. Istnieją również pewne ograniczenia w zakresie zastosowania tego urządzenia w okresie letnim wyłącznie do diagnozy ubytków zimnej wody oraz w okresie zimowym do lokalizacji wycieku wody ciepłej.

Warto przy tym podkreślić, że metoda ta, mimo iż najszybsza nie jest najdokładniejsza. Wymaga, by za każdym razem poziom wilgotności ściany w miejscu podejrzenia rozszczelnienia instalacji, został dodatkowo sprawdzony przy zastosowaniu innych metod (np. przy użyciu geofonu).

Lokalizacja wycieków metodą pomiaru wilgotności

Metoda pomiaru wilgotności jest uzupełnieniem dla innych form diagnozowania miejsca wycieku wody z nieszczelnych bądź pękniętych rur. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się specjalistyczny miernik.

Urządzenie to umożliwia badanie powierzchni zarówno w stanie surowym, jak i tych pokrytych kafelkami. Dzięki temu możliwe jest zlokalizowanie potencjalnego miejsca wycieku, nawet gdy naoczne określenie stopnia zniszczeń powstałych na ścianach bądź suficie nie jest możliwe.

Lokalizacja wycieków metodą barwnikową

Metoda barwnikowa wykorzystywana jest do określenia wycieku z rur kanalizacyjnych. Wykorzystuje się w tym celu barwnik UV, który ma zdolność do przenikania przez strukturę betonową oraz ceglaną ścian wraz z migrująca wodą. Dzięki temu w świetle ultrafioletowym widoczne są wyraźne plamy na ścianach czy sufitach.

Należy przy tym podkreślić, że barwnik UV nie jest w żaden sposób szkodliwy dla zdrowia przebywających w mieszkaniu osób.

Lokalizacja wycieków metodą prób szczelności

Próby szczelności pozwalają na określenie lokalizacji wycieku wody w mieszkaniu poprzez zastosowanie manometru. W tym celu ustala się ciśnienie wody za pomocą ręcznej pompy hydraulicznej i obserwację wskaźnika manometru przez ok. 30 minut. Jeśli w tym czasie pojawi się spadek ciśnienia, można przystąpić do prac remontowych, gdyż przeciek bądź rozszczelnienie zostały właśnie zlokalizowane.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że badanie w przypadku rur metalowych jest nieco krótsze niż przy tych wykonanych z tworzyw sztucznych.

Lokalizacja wycieku wody w mieszkaniu z rur wodociągowych bądź kanalizacyjnych odbywa się przy zastosowaniu nieinwazyjnych metod. Ma to na celu zapobiegnięcie przypadkowemu rozkuwaniu tynków w celu znalezienia nieszczelności. Nowoczesne narzędzia umożliwiają bardzo precyzyjne ustalenie powstałego pęknięcia bądź rozszczelnienia rur i przeprowadzenie naprawy z jak najmniejszą ingerencją w strukturę ścian bądź podłóg mieszkania.

Źródło: nord-help.com.pl – osuszanie po zalaniu Warszawa