27 marca, 2024
HOT!
4 grudnia, 2018

Jak przygotować rynny na okres zimowy?

Autor 0 434 Views

System rynnowy to nieodłączna część każdego budynku – chroni on obiekt przed nadmiarem deszczu, który spływając po ścianach, bezpowrotnie niszczyłby całą konstrukcję. Właściwe zamontowanie rynien i utrzymanie ich przez cały rok w jak najlepszym stanie zapobiega zawilgoceniu ścian i utrzymuje budynek w dobrej kondycji technicznej.

Jakie czynności wykonać przed nadejściem mrozów?

Przygotowanie systemu rynnowego do zimy należy zacząć od sprzątania. Zalegające po okresie jesiennym liście, opadające gałęzie czy igliwie skutecznie zanieczyszczają elementy rynnowe. Brak drożności blokuje odpływ wody nagromadzonej podczas deszczy i grozi wylewaniem się jej poza krawędzie systemu, a uszkodzenie czy przerwanie systemu grozi jego przeciekaniem.

Gdy zalegające liście nie zostaną usunięte, już pierwsze mrozy mogą spowodować ich zamarzanie. Bardzo szybko orynnowanie przestaje spełniać swoje zadanie właśnie ze względu na brak drożności. System rynnowy nie ułatwia usuwania z dachu zalegającego śniegu, nie pozwala na jego naturalne zanikanie. Na skutek gwałtownego ocieplenia rozmrożony lód, nie znajdując ujścia, wsiąka w dach i powoduje jego zawilgocenie. W ślad za tym występuje duże prawdopodobieństwo pojawienia się wilgotnych plam na sufitach, tworzenia się grzybów czy niszczenia i wypaczania konstrukcji murów. Przeciążone nadmiarem lodu i wody elementy rynnowe mogą łamać się i odpadać, tworząc tym większe zagrożenie dla obiektów, mieszkańców i przechodniów. Aby tego uniknąć należy szczególnie zadbać o drożność systemu rynnowego.

Orynnowanie domu jednorodzinnego – mycie i konserwacja 

Każdy właściciel domu jednorodzinnego jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z czyszczeniem i myciem systemu orynnowania budynku. Po usunięciu resztek liści i zanieczyszczeń za pomocą szczotki, rynny należy umyć, najlepiej wodą czerpaną z węża ogrodowy lub myjki ciśnieniowej. Następnie należy sprawdzić wszystkie mocowania oraz uszczelki, a ewentualne ubytki wypełnić specjalnymi preparatami zabezpieczającymi – silikonowymi lub kauczukowymi.

Inspirowane: Plastmo.pl – rynny Warszawa