27 marca, 2024
HOT!
  • Home
  • Budownictwo
  • Jakie akcesoria są niezbędne podczas układania glazury?
21 lipca, 2022

Jakie akcesoria są niezbędne podczas układania glazury?

Autor 0 36 Views

Płytki i kafelki to bardzo popularny materiał wykończeniowy, który stosuje się we wnętrzach mieszkalnych. Są one wszystkim bardzo dobrze znane z łazienek i kuchni, jednak jak można zauważyć, dzisiejsza moda sprawia, iż można je układać, w dosłownie każdym pomieszczeniu – od przedpokój, przez salon, aż po sypialnię. Tak duże zainteresowanie wykańczaniem wnętrz kafelkami, sprawiło iż wiele osób samodzielnie stara się ułożyć je na ścianach lub podłogach. Warto więc dowiedzieć się jak to zrobić poprawnie oraz, które akcesoria będą do tego procesu potrzebne.

Bez względu na powierzchnię, na której kładzione będą płytki oraz to, do jakiego pomieszczenia są przeznaczone, powinny one spełniać swoją rolę i przez długi czas prezentować się atrakcyjnie. Taki efekt można osiągnąć dzięki odpowiednim preparatom, akcesoriom i narzędziom. Zapewnią one kafelkom wysoką trwałość, co w znacznym stopniu wpłynie na pozytywny odbiór pomieszczenia w jakim będą się znajdowały.

Odpowiednie przygotowanie podłoża

Jedną z pierwszych, a zarazem najważniejszych czynności wykonywanych podczas montażu płytek, jest  przygotowanie pod cały proces roboczy podłoża na, które będą w następnej kolejności klejone kafelki.  Na tym etapie prac należy zastosować środek gruntujący oraz hydroizolację. Stosowanie preparatu gruntującego ma na celu wzmocnić podłoże pod płytki oraz wyrównać jego chłonność. Oznacza to, że działanie takiego środka zwiększy przyczepność kafelek, które będą bardziej trwałe i odporne na zniszczenia. Gruntować można za pomocą pędzla lub wałka malarskiego. Jednak to nie wszystko, co należy zrobić na etapie przygotowania podłoża, w szczególności tego, które znajduje się w tak zwanych “strefach mokrych” (łazienka, kuchnia, taras, balkon). Aby w pełni zabezpieczyć podłoże przed wilgocią potrzebna będzie hydrolizacja. Są to środki w formie zapraw przeciwwodnych lub folii w płynie, które chronią ściany i podłogi przed zawilgoceniem. 

Przygotowanie i rozkład płytek

Na etapie przygotowania płytek pod klejenie należy zaplanować ich dokładny rozkład oraz przystąpić do ewentualnej obróbki materiału. Pomoże w tym przecinarka do glazury, służąca do łamania i przycinania płytek, co jest niezbędną czynnością w celu ich precyzyjnego i równego uformowania oraz  sznur traserski i poziomica, które pomogą wyznaczyć linię układania płytek.

Klejenie płytek

W procesie klejenia płytek do podłoża wykorzystuje się liczne narzędzia i akcesoria. Na samym początku, należy zacząć od kleju do płytek Mapei Glazurnik oraz zaprawy. Te środki przytwierdzą poszczególne kafelki do podłoża. Następne potrzebna będzie paca do nakładania i rozprowadzania równomiernie zaprawy. Kolejnym istotnym akcesorium, potrzebnym do montażu płytek są krzyżaki, czyli elementy ułatwiające zachowanie równomiernych odstępów pomiędzy poszczególnymi płytkami. Umieszcza się je dokładnie, pomiędzy dwoma sąsiadującymi ze sobą płytkami. Ostatnie już na etapie klejenia kafelek będą listwy i profile. Są to elementy montażowe służące do zabezpieczenia płytek przed uszkodzeniami oraz zapewnieniu im atrakcyjnego wyglądu.

Fugowanie płytek

To już ostatni proces, którego zadaniem jest wykończenie i zabezpieczenia podłogi lub ściany, na której zostały przyklejone płytki. W tym celu należy użyć fugi, czyli masy, która uzupełnia szczeliny między płytkami; fugówki – szpachelki oraz gąbki do fugi.