29 maja, 2024
HOT!
29 lipca, 2018

Jakie maszyny budowlane warto wynająć?

Autor 0 1039 Views

Zakup maszyn budowlanych bywa bardzo dużym wydatkiem, który nie zawsze jest opłacalną inwestycją. W przypadku mniejszych firm niedysponujących ogromnym budżetem jest to duże ryzyko, które może narazić dane przedsiębiorstwo na liczne i bardzo dotkliwe straty finansowe. Doskonałą radą na tego typu problemy jest wynajem maszyn budowlanych. Jest to opcja dedykowana zarówno firmom usługowym, jak i osobom prywatnym.

Wynajmowanie maszyn jest bardzo bezpieczną formą wyposażenia przedsiębiorstw budowlano-remontowych w niezbędny do realizacji wszystkich zleceń park maszynowy. Zalet tego typu rozwiązania jest bardzo wiele. Przede wszystkim przedsiębiorstwo nie naraża się na wieloletnie kredyty czy inne obciążenia finansowe, w tym i leasing, które są konieczne w przypadku zakupu maszyn budowlanych.

Ponadto, bez względu na to, czy zaopatrujemy się w maszyny nowe czy też używane, ich łączny koszt jest dość spory i generuje obciążenia finansowe dla całej firmy. Tego typu inwestycje zawsze obarczone są ryzykiem braku zwrotu kosztów, które ponosimy na tego typu inwestycje.

Należy pamiętać, że branża budowlana, jak i wszystkie gałęzie przemysłu, przeżywa swoje wzloty i upadki. Okresy napływu klientów są przeplatane zastojem w wykonywaniu nowych zleceń. Dlatego też, posiadanie własnych maszyn budowlanych, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw nie musi być opłacalne.

Maszyny budowlane na wynajem – rewelacyjny pomysł

Wiele firm, nawet tych, które uważane są za liczące się w branży, bardzo często korzysta opcji wynajmu maszyn budowlanych. Jest to rozwiązanie proste i niewymagające dużych nakładów finansowych. Z opcji wynajmu mogą skorzystać także osoby prywatne, które potrzebują maszyn do realizacji pewnych zadań czy przedsięwzięć. Powstaje jednak pytanie, jakie konkretnie maszyny budowlane warto wynajmować. Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie najbardziej opłacalny jest wynajem maszyn, do których zaliczamy m.in.:

 • wywrotki,
 • podnośniki koszowe,
 • koparki,
 • minikoparki,
 • ładowarki,
 • koparko-ładowarki,
 • ładowarki teleskopowe,
 • wiertnice,
 • zamiatarki,
 • młoty wyburzeniowe,
 • samochodowe dźwigi hydrauliczne o udźwigu łącznym do 12 ton – HDS-y.

Sprzęt ten charakteryzuje się wysokimi cenami kupna, dlatego też jego wynajem w dłuższej perspektywie jest bardzo opłacalny i pozwala na swobodną realizację wszystkich zleceń budowlanych, z jakimi spotykają się na co dzień firmy budowlane.

Wynajem na elastycznych zasadach

W kwestii wynajmu warto zaufać firmom, które oferują elastyczne zasady, dopasowane stricte do potrzeb danego klienta. Przejrzyste warunki wynajmu oraz atrakcyjne ceny to jedne z ważniejszych czynników, które powinny przyświecać w trakcie podejmowania decyzji o współpracy z daną firmą. Ważne jest, aby posiadała ona zespół doświadczonych pracowników, dzięki temu każde zlecenie  zostanie wykonane w taki sposób, aby dostosować rodzaj wynajmowanego sprzętu do konkretnego zadania.

Wynajem maszyn budowlanych powinien charakteryzować się także przydziałem sprzętu względem jego funkcjonalności i warunków, w jakich będzie on wykorzystywany. Mamy tu na myśli wszelkiego rodzaju ograniczenia związane z przestrzenią – np. wąskie uliczki, ciasne podwórka czy grząski teren budowy. Profesjonalna firma, która para się wynajmowaniem maszyn budowlanych ocenia także warunki drogowe, bowiem zdarza się, iż transport maszyn będzie realizowany drogami nieutwardzonymi. Zlecenia wynajmu maszyn budowlanych muszą być dostosowane do wszystkich aspektów i oczekiwań, jakie są ujęte w danej specyfikacji.

Wynajem maszyn budowlanych niezależnie od pory roku

Profesjonalne usługi wynajmu maszyn budowlanych powinny charakteryzować się tym, że są niezależne od pory roku. Zlecenia na usługi budowlane czy remontowe z racji zmian w klimacie, są obecnie realizowane przez 12 miesięcy w całym roku kalendarzowym. Warto, aby przedsiębiorstwa wybierały do współpracy tylko te firmy, które oferują całoroczny wynajem, niezależnie od warunków atmosferycznych. Tylko wówczas, mamy pewność, że nie powstaną zatory w realizacji bieżących zleceń od naszych klientów.

Wynajem maszyn budowlanych to bardzo interesująca oraz korzystna opcja zarówno dla przedsiębiorstw  budowlanych, jak i osób prywatnych. Atrakcyjne ceny i szybki czas realizacji zlecenia powoduje, że sprzęt jest dostępny praktycznie – od ręki. W tej opcji płacimy tylko za wynajem, nie zaś za całe urządzenie.

Źródło: Avio-Star.pl – Transport HDS