5 grudnia, 2024
HOT!
19 września, 2022

Najważniejsze zalety silikonu do szyb

Autor 0 53 Views

Silikon służy do precyzyjnego uszczelniania i występuje w wielu wersjach dopasowanych do wielu warunków konserwacji nieruchomości. Silikon do szyb, inaczej mówiąc silikon szklarski to preparat przeznaczony do tworzenia wytrzymałych i jednocześnie elastycznych połączeń pomiędzy różnymi materiałami. Co można powiedzieć o zaletach preparatu i w jaki sposób profesjonalnie podejść do zakupu? Na co zwrócić uwagę przed wyborem? Poniżej kilka praktycznych wskazówek.

Dlaczego warto postawić na dobry silikon szklarski?

Dobry silikon do szyb ułatwia spoinowanie pomiędzy wieloma materiałami budowlanymi. Połączenia szkło – aluminium lub szkło – szkło wykonuje się, dzięki preparatowi bez większych problemów i to często na wiele sezonów. Silikon szklarski sprawdza się nawet w uszczelnianiu instalacji klimatyzacyjnych i do zabezpieczania konstrukcji metalowych. Wszechstronność zastosowania to jedna z największych zalet zakupu. Dobrej jakości środki łatwo się usuwa przy późniejszej konserwacji. Warstwy silikonu z czasem się zużywają i wymagają ponownej aplikacji, dlatego warto zwrócić uwagę na silikony szklarskie uwzględniające problem łatwego zdejmowania powłoki.

Czym powinna wyróżniać się dobrze położona warstwa silikonu?

Zastygnięta warstwa wyróżnia się spójną, bardzo zwartą, nieprzepuszczalną strukturą. Jeżeli po aplikacji silikon zaczyna pękać to znaczy, że z dużym prawdopodobieństwem stracił prawidłowe właściwości i trzeba przygotować się do zakupu innego środka. Źle nałożone lub właśnie wykruszone warstwy najlepiej dokładnie usunąć przed podjęciem ponownych prac konserwacyjnych. Długoterminowe stosowanie silikonu do szyb wymaga dopasowania odpowiednich warunków przechowywania. Przekroczenie założonej przez producenta preparatu temperatury lub odcięcie dostępu do powietrza to złe praktyki.

W czym tkwi największy potencjał silikonu szklarskiego?

  • uniwersalne zastosowanie i to nie tylko przy standardowej obróbce szkła,
  • wysoka wydajność i stosunkowo krótki czas wiązania,
  • prosta aplikacja,
  • prawidłowe przyleganie do powierzchni gładkich lub porowatych (warto wcześniej przeprowadzić testy),
  • po aplikacji warstwa wytrzymuje duże obciążenia eksploatacyjne i wysokie temperatury,
  • silikon nie traci koloru i właściwości po opadach atmosferycznych.

Dlaczego warto dokładnie przetestować właściwości silikonu przed aplikacją?

Silikon do szyb sprawdza się najlepiej w pracy ze szkłem i generalnie powierzchniami gładkimi. Śliskie podłoże dla wysokiej klasy preparatu nie stanowi większego problemu w sensie uszczelnienia i przyczepności. Silikon do szyb można wprowadzić na ceramikę, czyli popularne płytki występujące w pomieszczeniach sanitarnych, na drewno, cegłę. Nie wszystkie silikony (kwaśne) łączą się prawidłowo z metalami, dlatego od każdego wykonawcy oczekuje się przeprowadzenia odpowiednich testów aplikacyjnych i dokładnego zapoznania się z wytycznymi producenta.

Silikon do szyb to preparat uniwersalny i sprawdza się przy wielu pracach konserwacyjnych nie tylko z powierzchniami gładkimi.