29 maja, 2024
HOT!
20 czerwca, 2022

Nowoczesne metody uszczelniania dachu – przegląd

Autor 0 42 Views

Uszczelnienie dachu to kwestia najwyższej wagi. Niedostateczne uszczelnienie naraża na przeciekanie czy problemy z temperaturą w budynku. Oznacza to też ryzyko poważnych uszkodzeń konstrukcji. Poniższy artykuł prezentuje przegląd nowoczesnych metod uszczelniania dachu. Część z nich możliwa jest do samodzielnego wykonania, inne zaś wymagają wezwania fachowej ekipy.

Metody doraźne

Należy po nie sięgnąć, jeśli uszkodzenia są miejscowe i niewielkie. Pierwszą z metod uszczelniania dachu są folie w płynie. Jest to substancja jednoskładnikowa, wymaga zaledwie przemieszania przed użyciem. Większości rodzajów nie wolno stosować na drewno, jednak nie ma przeciwwskazań do stosowania jej na podłożach, które możemy napotkać w dachu.

Innym remedium na lokalne usterki są uszczelniacze dekarskie. Te substancje wyróżnia nadzwyczajna przyczepność. Nie spływają z powierzchni pionowych, co oznacza, że można stosować je nawet tam, gdzie inne substancje nie dałyby rady.

Dachy kryte papą

Można spotkać się z zaleceniem położenia kolejnej warstwy papy. Jednak nie jest to najlepsza metoda. Kolejna warstwa i tak najpewniej ulegnie tym samym problemom, co poprzednie. Zamiast tego lepiej zastosować na przykład membrany dachowe. Można rozwinąć je na sklejce, deskowaniu lub płytach OSB. Nie wymaga to zdzierania warstwy papy. Membrana dachowa wymaga szczeliny wentylacyjnej nad sobą. Przy jej montażu należy także zadbać o to, by ewentualne drzazgi czy wyrwy nie uszkodziły materiału. Występuje ona w rolkach lub formie płynnej. Tą drugą można polecić, jeśli w dachu występują trudnodostępne miejsca.

Dachy blaszane

Jeśli dach jest blaszany, należy przyjrzeć się bezspoinowym powłokom hydroizolacyjnym. Tworzą one powłokę o żywotności wynoszącej nawet piętnaście lat. W dachach płaskich stosuje się produkty asfaltowo-kauczukowe bądź te wykonane z pianki/elastomerów poliuretanowych. Pierwsze to gotowe do użycia, niezapalne masy, które należy rozprowadzić szczotką dekarską, pędzlem, packą lub łatą w zależności od zaleceń producenta.

Masy poliuretanowe aplikuje się poprzez natryskiwanie. W przypadku większych powierzchni niezbędne jest sięgnięcie po agregaty natryskowe.

Podsumowanie

Jak widać, przegląd nowoczesnych metod uszczelniania dachu obejmuje wszystkie spotykane rodzaje dachów. Zastosowane środki będą różniły się w zależności od rodzaju dachu, skali ewentualnych uszkodzeń czy wreszcie możliwości finansowych właściciela budynku.

Następny

Jak dobierać wkręty?

20 czerwca, 2022 0