Fundamenty naszych domów narażone są na ciągłe oddziaływanie czynników zewnętrznych- jak nadmierne zawilgocenie, zarodki pleśni i grzybów. Zaniedbanie ich regularnego oczyszczania- przez odgrzybianie- może mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia i konstrukcji obiektu.
Jak objawia się zagrzybienie fundamentów?
Niejednokrotnie właściciele domów nie są świadomi faktu, że w fundamentach ich domów mogą rozwijać się szkodliwe bakterie, grzyby i pleśnie. Nieprawidłowe jednak wykonanie izolacji podstawy domu, nieprawidłowe ich osuszenie oraz niewystarczające docieplenie budynki może spowodować, że fundamenty będą gromadziły wilgoć. Warunki takie- temperatura bliska temperaturze pokojowej oraz nasycenie fundamentów wilgocią- są idealnymi warunkami do rozwoju grzybów.
Pierwszymi widocznymi objawami zagrzybienia fundamentów to rozwijanie się pleśni na ścianach piwnicy lub parterze budynku. Źle wykonane fundamenty mają tendencję do zaciągania wilgoci z gruntu, która następnie będzie transportowana do ścian. Na skutek tak przebiegającego podciągania kapilarnego zawilgocenie może zostać przeniesione nawet na wysokość 3 do 4 metrów.
Dlaczego powinniśmy wykonywać odgrzybianie fundamentów?
Obecne w domu zarodniki pleśni i grzybów są niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale wykazują również negatywne oddziaływanie na samą konstrukcję budynku. Wykonanie profesjonalnego oczyszczania fundamentów z zarodników szkodliwych drobnoustrojów, pleśni i grzybów zapewnia:
• zmniejszenie lub wyeliminowanie dolegliwości związanych z alergiami, astmą,
• zmniejszenie częstotliwość i występowania chorób układu oddechowego powiązanych z przebywaniem w pomieszczeniach narażonych na oddziaływanie szkodliwych mikroorganizmów,
• ochronę konstrukcji budynku przed uszkodzeniami jej struktury, jakie mogą być spowodowane przez nadmierne zawilgocenie fundamentów i ścian.
Jak wygląda proces profesjonalnego odgrzybiania fundamentów?
Odgrzybianie fundamentów jest procesem, podczas którego z fundamentów naszego domu usuwane są wszelkie obecne w nich zarodki grzybów oraz pleśni. Może być wykonane samodzielnie- jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę i sprzęt lub przez wyspecjalizowaną firmę zajmującą się odgrzybianiem fundamentów.
Pierwszym etapem odgrzybiania jest wykonanie dokładnej inspekcji fundamentów pod kątem wyszukania zarzewi pleśni i grzybów. Następnie należy odsłonić te miejsce- tj. usunąć wszystkie elementy utrudniające dostęp do miejsc zajętych przez grzybnię, oraz dokładnie oczyścić fundamenty.
Odgrzybianie wykonywane jest przy użyciu wyspecjalizowanych środków chemicznych, które zakupić można w marketach lub sklepach internetowych z materiałami budowlanymi. Ich skład zapewnia całkowite bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego oraz konstrukcji fundamentów. Preparat należy nałożyć zgodnie ze wskazaniami producenta na miejsca zainfekowane pleśnią lub grzybem i pozostawić, aby składniki aktywne mogły zadziałać. Po kilku godzinach oczyszczone miejsce należy dokładnie spłukać, wyczyścić ponownie fundamenty, usuwając resztki preparatu. Po wykonaniu odgrzybiania można zastosować prewencyjnie dodatkowe środki zapobiegające pobieraniu wilgoci przez fundamenty oraz środki grzybobójcze.
Regularnie wykonywane odgrzybianie i konserwacja fundamentów zapewni ochronę konstrukcji naszego domu i zapobiegnie infekowaniu powietrza w naszym otoczeniu szkodliwymi zarodnikami grzybów i pleśni.