29 maja, 2024
HOT!
25 czerwca, 2018

Ogród przy domu. O jakich elementach pamiętać?

Autor 0 681 Views

Przygotowując przydomowy ogród, należy pamiętać o pewnych elementach. Dokładne planowanie, staranny projekt, pozwolą przygotować wyjątkowe miejsce.

Ogród miejscem relaksu

Każdy ogród przy domu to miejsce, w którym chętnie spędza się czas. Możliwość wypicia porannej kawy na tarasie, wspólnie spędzany czas z rodziny czy przyjaciółmi. Wszystko to sprawia, że należy starannie zadbać o każdy detal. Dlatego już na etapie planowania, warto wiedzieć, na czym dokładnie się skupić.

Roślinność ogrodowa

Ilość roślinności ogrodowej zależy od wielu czynników. Na pewno wielkość ogrodu determinuje możliwości sadzenia konkretnych kwiatów, krzewów czy drzew. Trzeba również mieć na uwadze, że bardzo istotnym jest późniejsze pielęgnowanie roślinności ogrodowej. Mając mało czasu lub nie lubiąc prac ogrodowych, duża ilość roślinności nie będzie dobrym wyborem. Projektując roślinność ogrodową, pamięta się o pewnej zasadzie – mianowicie im bliżej środka ogrodu, tym roślinność powinna być mniejsza. Największe krzewy, drzewa sadzi się blisko płotów i później stopniowo schodzi się ich poziomem, wysokością niżej.

Miejsce na relaks i zabawę

Bardzo ważnym jest skuteczne rozplanowanie strefy relaksacyjnej w ogrodzie. Budowa małego tarasu, umiejętne rozplanowanie strefy zabaw dla dzieci czy też postawienie altanki gdzie można posiedzieć wieczorami. Należy pamiętać oczywiście o powierzchni ogrodu. Zbyt duże nagromadzenie różnych elementów będzie sprawiało, że ogród wizualnie będzie prezentował się jako mały. Może to być niekomfortowe.

Oświetlenie ogrodowe

Przy większych przydomowych ogrodach warto pomyśleć o ciekawym i eleganckim oświetleniu. Decydując się na rozmieszczenie oświetlenia w różnych częściach ogrodu, koniecznym jest poprowadzenie instalacji elektrycznych. Dobrze jest to wykonać przed sadzeniem roślinności. Instalacje będą wkopane w ziemię, dlatego, po co przekopywać i psuć doskonały ogród, skoro wszystko można zrobić na etapie aranżacyjnym.

Ścieżki, czyli jak poruszać się po ogrodzie

Podobnie jak z oświetleniem, warto na początkowym etapie projektowania ogrodu, wytyczyć ścieżki. Możliwości jest całe multum. Od żwirku i kamieni (niepolecane przy małych dzieciach), poprzez kostkę brukową, drewno czy kamienie. Istotne, aby takie ścieżki były poprawnie wytyczone i oczywiście prezentowały się elegancko, wpasowały się w ogólną estetykę przygotowanego ogrodu.