31 maja, 2024
HOT!
23 stycznia, 2023

Ogrzewanie podłogowe – jak wybrać kable grzejne?

Autor 0 29 Views

Ogrzewanie podłogowe to większa estetyka, która pozwala na pozyskanie ciepłej, całej powierzchni użytkowej. To brak grzejników wiszących na ścianach. Elektryczne ogrzewanie podłogowe może zostać wykonane samodzielnie. Jak wybrać odpowiednie kable grzewcze? Trzeba postawić na produkt, który od momentu włączenia, będzie nagrzewał się na całej powierzchni.

Dobre kable grzewcze

Koniecznością jest dobór takich kabli, które nie powodują żadnych strat cieplnych. To one mają pomóc utrzymać termoregulator na poziomie 20-30 st.C. Do wyboru są dwa rodzaje kabli:

  • rezystancyjne kable grzewcze jednostronnie zasilane – dedykowane do budownictwa mieszkaniowego ze względu na ich bardzo łatwy montaż.
  • rezystancyjne kable grzewcze dwustronnie zasilane – na ogół wykorzystywane są w systemach przeciwoblodzeniowych i w instalacjach przemysłowych.

Kable podzielić można równie ze względu na moc – od 6 do 40W/mb.

Moc jednostkowa

Podejmując decyzję o zakupie tych kabli, na pewno należy wziąć pod uwagę dobór mocy jednostkowej. Dzięki temu będzie można uwzględnić ewentualne straty ciepła. Zawsze bierze się pod uwagę moc jednostkową na m2.

W przypadku łazienki i pralni (o ile to drugie pomieszczeniach występuje) – szacowana moc wynosi ok.110-120W/m2.

Strefa brzegowa, która obejmuje m.in. okolice dookoła tarasu/balkonu – ok.150W/m2.

Sam salon, sypialnia oraz inne pokoje znajdujące się na terenie domu (w tym hol) – ok. 80-90W/m2.

Jeżeli ktoś dopilnuje takich mocy jednostkowych, może być pewnym tego, że będzie mieć zapewniony maksimum komfortu użytkowania.

Warto również zapoznać się z informacją, czy ma się do czynienia z kablami mającymi gwarancję – najlepiej przynajmniej kilkunastoletnią. Będzie można zyskać pewność co do kabli i ich żywotności. Z reguły producent, który wie, że jego kable nie są najlepszej jakości, nie decyduje się na to, aby dać tak długi okres gwarancyjny swoim klientom. Tylko te kable, które mają długoletnią gwarancję, są godne zaufania.

Zalety wykorzystania kabli grzejnych?

Może ogrzewanie podłogowe jest pożądane, jednak nie każdy inwestor jest do tego przekonany. Warto poznać zalety zastosowania kabli grzejnych w tego rodzaju ogrzewaniu, aby zyskać pewność co do tego, że kupuje się coś sprawdzonego. Mowa tutaj o:

  • oszczędności miejsca, ponieważ nie jest potrzebna specjalna kotłownia, piec, grzejniki, itd.,
  • niewielkie koszta zakupu potrzebnych kabli i innych sprzętów,
  • możliwość wykonania ogrzewania podłogowe we własnym zakresie,
  • prosty, bezawaryjny system grzewczy dla całego domu,
  • możliwość regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu zgodnie z indywidualnymi potrzebami,
  • możliwość pozyskania energooszczędnego ogrzewania podłogowego, które na dodatek może być wspierane kominkiem.