31 maja, 2024
HOT!
16 sierpnia, 2018

Praca w budownictwie – jakie kursy warto zrobić?

Autor 0 4149 Views

Nie ulega wątpliwości, że współczesna branża budowlana w dużej części opiera się na wykorzystaniu różnego rodzaju maszyn. Część z nich może być używana przez wszystkich pracowników, inne wymagają natomiast specjalistycznych uprawnień. Pracownik, chcąc iść z duchem czasu, rozwijać zakres swoich umiejętności i awansować, musi te specjalistyczne uprawnienia nabywać. Najlepszą drogą ku temu jest uczęszczanie na odpowiednie certyfikowane kursy.

Współczesny rynek pracy – jakie kursy warto zrobić?

Oferta kursów oferowanych przez różnego rodzaju szkoły jest ogromna. Jedne opłaca się robić bardziej, inne mniej, część natomiast w ogóle. Na jakiej więc podstawie podjąć decyzję? Najlepiej analizując rynek ofert pracy i proponowanych na danym stanowisku płac. Dokonując tego samego, spośród dostępnych na polskim rynku kursów, wybraliśmy te najbardziej opłacalne. Są to odpowiednio:

Kurs HDS – przyszłość transportu kołowego w budownictwie.

HDS czy Hydrauliczny Dźwig Samochodowy jest aktualnie jednym z najczęściej wykorzystywanych środków transportu kołowego w budownictwie. Trend ten prawdopodobnie będzie w przyszłości coraz silniejszy.

Samo szkolenie winno być przeprowadzone przez specjalne ośrodki certyfikowane przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego). Jego koszt w zależności od regionu i aktualnej koniunktury waha się w granicach około 600 zł (jest to jeden z najtańszych możliwych do wykonania kursów). Zajęcia podzielone są na dwa bloki – jeden uczący teorii, drugi natomiast praktyki. Podsumowaniem kursu jest egzamin przeprowadzany przez UDT, kończący się uzyskaniem uprawnień.

Kurs HDS, podobnie jak inne kursy, ma swoje wymagania i obostrzenia. Warunkiem przystąpienia do niego jest ważne zaświadczenie lekarskie, ukończone 18 lat oraz prawo jazdy uprawniające do kierowania samochodem ciężarowym.

Kurs na koparko-ładowarkę – inwestycja w swoją przyszłość

Praktycznie sto procent prac ziemnych na współczesnych budowach wykonują koparko-ładowarki. Co za tym idzie umiejętność i prawo do ich prowadzenia, znacznie poprawia naszą sytuację zawodową. Ukończony kurs na koparko-ładowarkę pozwala nam żądać pensji na poziomie około 3000 zł (tyle około wynosi mediana wynagrodzeń na tym stanowisku).

Sam kurs na koparko-ładowarkę w odróżnieniu od kursu HDS jest dużo większą inwestycją. Kursant musi przygotować się na wydatek rzędu około 1250 zł. Do kosztów należy doliczyć jeszcze obowiązkowy państwowy egzamin oraz badania lekarskie.

Kurs trwa 134 godziny i składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Zakończony zostaje egzaminem przeprowadzanym przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego i otrzymaniem stosownych uprawnień.

Praca na stanowisku operatora koparko-ładowarki pozwala spodziewać się nam pensji na poziomie około 3 do 4 tysięcy złotych miesięcznie przy pracy w firmie i znacznie wyższych kwot przy pracy wyłącznie prywatnej (jak jednoosobowa firma).

Kurs na uprawnienia spawacza – mnogość możliwości

Kurs na uprawnienia spawacza – w tym haśle zawierają się różne szkolenia z zakresu spawalnictwa. Jednostkowy koszt każdego z nich waha się w okolicach aż około 2 do 3 tysięcy złotych. Poniesione wydatki są jednak w znacznym stopniu rekompensowane przez płace możliwe do osiągnięcia później. Ciężko podać konkretną kwotę zarobków, bo zależy to od wielu czynników, ale orientacyjnie próg można ustawić na poziomie 4 tysięcy złotych miesięcznie.

Inne przydatne kursy – kursy na żurawie

Kursy na żurawie, zarówno samojezdne, jak i wieżowe to na pewno dobra inwestycja. Ich koszty kształtują się na poziomie 1800-1900zł i kończą się obowiązkowym egzaminem organizowanym przez UDT.