5 grudnia, 2024
HOT!
  • Home
  • Budownictwo
  • Przykładowe rodzaje śrub – czy wiesz, do czego służą?
31 marca, 2020

Przykładowe rodzaje śrub – czy wiesz, do czego służą?

Autor 0 733 Views

Na rynku możemy znaleźć wiele różnych rodzajów śrub. Każda z nich sprawdzi się w innej sytuacji. Jeżeli planujemy coś zbudować lub złożyć, nie objedziemy się bez właściwych elementów złącznych. Wybór złego rodzaju łącznika może negatywnie wpłynąć na trwałość wykonywanych połączeń. Z tego względu warto zapoznać się z najpowszechniej używanymi typami śrub. Taka wiedza z pewnością przyda się nam podczas robienia zakupów w sklepie budowlanym.

Śruby ampulowe (imbusowe)

Potocznie zwane również śrubami imbusowymi, cechują się specyficznym gniazdem sześciokątnym. Do ich wkręcania i wykręcania potrzebujemy specjalnego narzędzia zwanego kluczem imbusowym. Znajdują zastosowanie między innymi w przypadku połączeń, gdzie dostęp do łba śruby jest utrudniony z powodów konstrukcyjnych. Śruby ampulowe o różnej średnicy gwintu mogą mieć takie same gniazda sześciokątne. Oznacza to, że wszystkie je dokręcimy tym samym kluczem. Producenci samodzielnie montowanych mebli chętnie sięgają po śruby ampulowe. Wynika to właśnie ze względu na prostotę skręcania elementów za pomocą śrub imbusowych. Wystarczy dołączyć do zestawu odpowiedni klucz imbusowy.

Śruby zamkowe

Ten rodzaj śrub sprawdzi się zarówno w konstrukcjach drewnianych, jak i metalowych. Ich cechą charakterystyczną jest podsadzenie o przekroju kwadratowym znajdujące się bezpośrednio pod gładkim łbem śruby. Dzięki takiemu podsadzeniu, śruby zamkowe nie obracają się podczas dokręcania nakrętki. Zazwyczaj wykonywane są ze stali niskowęglowej pokrywanej elektrolityczną warstwą cynkową. Standardowa śruba zamkowa posiada łeb grzybkowy i jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia. Ponieważ nie można odkręcić ich od zewnątrz, idealnie nadają się do montażu drzwi garażowych albo bramy wjazdowej.

Śruby rzymskie (ściągacze)

Potocznie zwane ściągaczami, są to śruby składające się z dwóch prętów połączonych podłużną nakrętką. Z wyglądu nie przypominają więc typowych śrub. Oba pręty są nagwintowane na końcach w kierunkach do siebie przeciwnych. Powoduje to ich naciąganie w momencie skręcania nakrętki. Śruby rzymskie znajdują zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie konieczne jest naciąganie i napinanie lin. Używane są między innymi w instalacjach odgromowych. Aby zapewnić im odporność na działanie warunków atmosferycznych, produkowane są ze stali kutej. Oprócz tego zostają dokładnie ocynkowane. Śruby rzymskie przydają się także podczas stawiania hal namiotowych.

Śruby rozprężne

Są to stosunkowo nietypowe śruby, które mają do zaoferowania efektywne rozprężanie promieniowe wraz z dużą siłą zaciskania. Sprawdzają się między innymi w przypadku obracających się połączeń sprzęgłowych. Można ich użyć do połączeń współosiowych, gdyż tego typu śruby są w stanie przenosić sił. Na rynku można znaleźć wiele różnych modeli śrub rozprężnych. W zależności od swoich wymiarów i konstrukcji mogą pasować do otworów niegwintowanych, nieprzelotowych bądź przelotowych. Wykorzystywane są w wielu wymagających połączeniach w rozmaitych turbinach, silnikach, sprężarkach lub generatorach. Do ich montażu wystarczą zwykłe narzędzia ręczne.

Śruby do drewna

Do połączeń w konstrukcjach drewnianym można użyć tradycyjnych śrub metrycznych z drobnym i gęstym gwintowaniem. Zakończone powinny być łbem sześciokątnym. Potrzebujemy jeszcze odpowiedniej nakrętki oraz pary płaskich podkładek. Za ich pomocą można obniżyć szansę na to, że dane połączenie samoczynnie się poluzuje. Po przygotowaniu otworu i nasadzeniu podkładki na naszą śrubę pozostaje włożyć jej trzpień do otworu. Następnie po drugiej stronie drewnianego elementu zakładamy druga podkładkę i zakręcamy nakrętkę. W ten sposób można skutecznie złączyć ze sobą dwa kawałki drewna. Ilość potrzebnych śrub do drewna zależy przede wszystkim od gabarytów łączonych elementów.

Przedstawione powyżej typy śrub to oczywiście tylko przykłady. Oprócz nich znajdziemy jeszcze wiele innych rodzajów. Jeżeli nadal nie jesteśmy pewni, jakiej śruby potrzebujemy, warto skorzystać z pomocy specjalistów.