5 stycznia, 2024
HOT!
  • Home
  • Budownictwo
  • Trawertyn – wyjątkowy kamień do aranżacji wnętrz i ogrodów
5 maja, 2021

Trawertyn – wyjątkowy kamień do aranżacji wnętrz i ogrodów

Autor 0 132 Views

Trawertyn to wspaniały materiał wykorzystywany do aranżacji wnętrz, ale też do tworzenia interesujących projektów w ogrodach. Co sprawia, że kamień ten jest tak wyjątkowy i pożądany przez projektantów?

Właściwości trawertynu

Przede wszystkim ma bardzo ciekawą fakturę; jest skałą o porowatej strukturze. Żłobienia i pory mogą się układać rozmaicie, czasem tworzą fale, pasy, linie lub chmury (zależnie od cięcia skały). Trawertyn jest wytrzymałym materiałem, dzięki czemu można go stosować w wielu miejscach – nadaje się zarówno jako okładzina ścienna, jak i kominkowa, robi się z niego płytki na podłogę i elewacje zewnętrzne oraz chodniki w ogrodzie.

Jak zabezpiecza się trawertyn?

Trzeba pamiętać, że trawertyn należy zaimpregnować, zmniejsza się w ten sposób jego nasiąkliwość oraz zabezpiecza przed brudem. Trawertyn  można zastosować również  w łazience zarówno na podłodze jak i na ścianach, zrobić z niego parapet. Trawertyn ma charakterystyczne dziurki, często wypełnia się je cementem. Stosowanie żywicy do wypełniania porów skalnych nie jest obojętne dla środowiska, dlatego lepszym wyborem będą kamienie zabezpieczane cementem.

Najbardziej popularnymi odmianami trawertynu są te o jasnej barwie — białe, beżowe, brązowe, a czasami też czerwone.

Aranżacja wnętrz — do jakich styli pasuje trawertyn?

Tan naturalny kamień znajdzie zastosowanie w niemal każdym stylu dekoratorskim. Jego surowy charakter doskonale pasuje do aranżacji industrialnych, nowoczesnych i minimalistycznych. Ze względu na interesujące żłobienia dobrze odnajdzie się we wnętrzach w stylu art deco, glamour, boho, a nawet rustykalnym. Trawertyn wraz z innymi użytymi materiałami nadaje niepowtarzalny charakter i klimat każdemu wnętrzu. Podłoga z trawertynu przyciąga uwagę swoją subtelną urodą, dlatego nawet w kuchni czy łazience możemy stworzyć eleganckie aranżacje.

Płytki kamienne o jasnej, alabastrowej tonacji stworzą niezwykle przytulną aranżację. Szczególnie polecane modele to: Alabastrino Rustic oraz Classic Light. Warto zwrócić uwagę na ich teksturę — te bardziej porowate podkreślą urodę wnętrz cechujących się prostotą i surowością, natomiast płytki polerowane  doskonale odbijają światło, podkreślając elegancję wnętrza.

Trawertyny z wyrazistymi żyłkami na jasnym beżowym lub złotym tle np. płytki Gold lub Silver Brown idealnie sprawdzą się w miejscach, w których jest zbyt mało światła. Podkreślone i zakrzywione żyłki oraz połysk kamienia pomogą zbudować przestrzeń i wielkość w małych wnętrzach, takich jak na przykład łazienki.

Płytki trawertynowe w czerwonej lub miedzianej tonacji, takie jak: Bordo, Ivy Brown, pomagają stworzyć relaksującą atmosferę. Trzeba jednak uważać, aby nie zdominowały przestrzeni swoją kolorystyką. Aby uniknąć monotonii, warto przełamać ciepłą tonację jakimś chłodnym akcentem oraz odpowiednio dobranymi dodatkami (warto uzupełnić aranżację zielonymi roślinami i ciekawymi, teksturowanymi meblami).

Trawertyn w ogrodzie

Trawertyn to naturalny kamień, który bardzo dobrze znosi zmienne temperatury — jest odporny na mróz. Ze względu na swoją wytrzymałość z powodzeniem może być stosowany przy aranżacjach tarasów, chodników czy elewacji budynków. Jest łatwy w montażu i obróbce, można go ciąć i szlifować w celu uzyskania pożądanego efektu. Najlepiej używać do zewnętrznych projektów kamieni najwyższej jakości, które nie wymagają żywicowania, a są wypełniane kolorystycznie dobranym cementem (właśnie takie trawertyny o najwyższej jakości są wydobywane w Turcji).

Trawertyn to bardzo uniwersalny kamień, który nadaje aranżacją elegancji. Jego naturalna kolorystyka sprawia, że odnajduje się w większości projektów. Jest trwałym materiałem zachowującym swe właściwości na długie lata. Pielęgnacja trawertynu jest prosta: wystarczy użyć ciepłej wody do jego mycia, ewentualnie delikatnego płynu do mycia naczyń wymieszanego z wodą), raz na kilka lat powinno się go impregnować odpowiednim preparatem do naturalnego kamienia.

Następny

Rodzaje stropów i ich szalowanie

16 lutego, 2022 0