4 stycznia, 2024
HOT!
30 maja, 2019

Zastosowanie fotowoltaiki w miastach

Autor 0 624 Views

W czasach postępującego zanieczyszczenia powietrza w miastach oraz degradacji środowiska naturalnego, warto zwrócić uwagę na problem bardzo wysokiego zapotrzebowania aglomeracji miejskich na energię odnawialną. Jednym ze sposobów może być zastosowanie fotowoltaiki.

Wiadomym jest, że głównym źródłem zanieczyszczenia w miastach jest niska emisja z palenisk domowych oraz spaliny samochodowe. Ponadto niebagatelny wpływ na zachwianie ekosystemu mają elektrociepłownie węglowe usytuowane na obrzeżach aglomeracji, które również przyczyniają się do niszczenia fauny i flory. W wielu krajach na świecie skorzystano z rozwiązań pomagających walczyć ze smogiem, będącym przyczyną poważnych chorób układu oddechowego, jak również alergii czy dolegliwości ze strony układu krwionośnego. Stąd też pojawiło się w miastach zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, w tym fotowoltaiki.

Dlaczego panele fotowoltaiczne cieszą się tak wielką popularnością w miastach?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się ogromnym zainteresowaniem, ponieważ ich rewolucyjne wprowadzenie do przestrzeni miejskiej okazało się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.  Mikroinstalacje fotowoltaiczne w mieście, wbrew pozorom są instalowane w bardzo dużej ilości aglomeracji w Europie i na świecie. Na ulicach wielu miast w Europie można zauważyć parkometry zasilane małymi instalacjami fotowoltaicznymi.

Ponadto, fotowoltaikę wykorzystuje się również przy podświetleniu reklam, przystanków autobusowych, trakcji tramwajowych, znaków drogowych czy automatycznych wypożyczalni rowerów, skuterów czy hulajnóg. Mikroinstalacja fotowoltaiczna w mieście polega na wykorzystaniu w szczególności paneli polikrystalicznych, które są atrakcyjniejsze cenowo od paneli monokrystalicznych.

Fotowoltaika w polskich miastach

Panele polikrystaliczne doskonale sprawdzają się również w polskich warunkach pogodowych, gdzie światło słoneczne praktycznie w 80% jest rozproszone. Rodzima aura pogodowa nie zawsze gwarantuje odpowiednią intensywność nasłonecznienia. Panele polikrystaliczne wykorzystano już w wypożyczalni rowerów miejskich w Warszawie. Ponadto w Polsce stosuje się również panele monokrystaliczne, używane w mikroinstalacjach fotowoltaicznych, które posiadają większa sprawność.  Charakteryzują się one wysoką wydajnością konwersji energii w warunkach silnego i intensywnego nasłonecznienia, w tak zwanym świetle twardym.

Zastosowanie energii słonecznej w mieście do zasilania aglomeracji to skuteczny pomysł, który w niedługim czasie zrewolucjonizuje działanie miast. Doskonałym przykładem mogą być ogniwa fotowoltaiczne zasilające między innymi komputery pokładowe w rowerach miejskich, pochodzących z samoobsługowych wypożyczalni. Ponadto sprawdzonym duetem, który wykorzystywany jest w wielu aglomeracjach miejskich, jest połączenie paneli fotowoltaicznych z mikroturbinami wiatrowymi, zasilającymi miejskie latarnie.

Zalety wykorzystania paneli PV w aglomeracjach XXI wieku

Wykorzystanie fotowoltaiki w mieście jest generowane nie tylko dużym zapotrzebowaniem na energię, która wynika z podświetlenia znaków billboardów, przystanków, zasilania parkometrów, elektronicznych tablic informacyjnych czy latarni ulicznych. W wielu miastach w Polsce pojawiły się również fotowoltaiczne ławki. Jest to nie tylko designerskie rozwiązanie, ale również bardzo istotny aspekt, który potwierdza że wprowadzanie OZE do przestrzeni miejskiej ma również miejsce w Polsce. Obecność ławek fotowoltaicznych umożliwia przychodniom naładowanie urządzeń elektronicznych – laptopa, tabletu czy smartfona. Dodatkowo ławki fotowoltaiczne wytwarzają energię ze słońca, co czyni je niezależnymi energetycznie. Tego typu obiekty pojawiły się w Warszawie, Tarnobrzegu, Gostyninie,  Szczecinie, Zielonej Górze czy Białymstoku.

Zastosowanie paneli PV w miastach eliminuje w dużym stopniu część energii produkowanej metodami konwencjonalnymi. Stosowanie odnawialnych źródeł energii na użytek publiczny w aglomeracjach miejskich powoduje, że miasta stają się bardziej ekologiczne.

Źródło: Inverter – technologia grzewcza, odnawialne źródła energii