29 maja, 2024
HOT!

Czym jest chondromalacja rzepki?

Autor on 14 listopada, 2022 0 38 Views

Układ kostno – stawowy, podobnie jak wszystkie organy ludzkiego ciała, może podlegać mniej lub bardziej zaawansowanym procesom chorobowym. Pacjenci najczęściej skarżą się na dolegliwości bólowe, głównie kręgosłupa, szyi oraz kolan; przyczyną kłucia, bólu oraz nieprzyjemnego uczucia tarcia tych ostatnich może być chondromalacja rzepek. Co to za choroba i w jaki sposób można jej przeciwdziałać?

Chondromalacja rzepki – co to za choroba?

Chondromalacja rzepki jest jedną z wielu chorób, które zaliczają się do grupy chondropatii, czyli schorzeń związanych z układem chrzęstnym. Polega ona na powstawaniu ubytków, pęknięć oraz stopniowym rozmiękaniu chrząstki pokrywającej kość rzepki. W zależności od stopnia zaawansowania degeneracji tkanki, wyróżnia się cztery stadia – pierwsze oznacza, że zmiany są jeszcze niewielkie i w pewnym stopniu możliwe do powstrzymania, natomiast stadium czwarte zwykle równoznaczne jest z poważnymi problemami i dolegliwościami bólowymi ze strony stawu kolanowego.

Przyczyny chondromalacji rzepki

Przyczyn chondromalacji rzepki jest wiele, jednak lekarze najczęściej wskazują, że do rozwoju schorzenia przyczyniają się:

– wcześniej przebyte urazy stawu kolanowego,

– dysplastyczność czyli nieprawidłowe wykształcenie stawu kolanowego,

– nadmierne napięcie lub osłabienie mięśni kończyny dolnej.

Warto zaznaczyć, że w niektórych wypadkach określenie przyczyny chondromalacji rzepki jest trudne lub wręcz niemożliwe, a jej powstawanie może być spowodowane przez kombinację kilku czynników.

Objawy chondromalacji rzepki

Chondromalacja rzepki jest schorzeniem stosunkowo uciążliwym dla pacjentów. Najczęściej skarżą się oni na dolegliwości bólowe w przedniej części kolana, nasilające się zwłaszcza podczas schodzenia lub wchodzenia po schodach, a także w trakcie wzmożonej aktywności, na przykład jazdy na rowerze. Osoby zmagające się z chondromalacją rzepki doświadczają także niepokojących odgłosów, które stawy kolanowe wydają podczas rozprostowywania lub zginania nóg – zwykle są to trzaskanie, strzelanie lub chrupanie. W niektórych wypadkach, zwłaszcza gdy choroba jest już zaawansowana, może pojawiać się obrzęk oraz zaczerwienienie stawu kolanowego.

Leczenie chondromalacji rzepki

Leczenie chondromalacji rzepki jest zwykle żmudne i długotrwałe, jednak pierwszym krokiem powinno być postawienie właściwej diagnozy. Zregenerowanie chrząstki przy pomocy specjalnych preparatów, np. kwasu hialuronowego nie przynosi żadnych efektów, a najbardziej skuteczną formą terapii jest rehabilitacja. Doświadczony fizjoterapeuta jest w stanie skomponować odpowiedni zestaw ćwiczeń, które mogą przynieść ulgę i poprawić ruchomość stawu kolanowego. Fizjoterapia na Ursynowie nie tylko zniweluje nieprzyjemne dolegliwości bólowe, ale także wzmocni określone partie mięśni; specjalista może także zalecić stosowanie okładów z lodu oraz zasugerować zabiegi, na przykład krioterapię.

Chondromalacja rzepek jest schorzeniem trudnym do zdiagnozowania, a leczenie jest procesem długotrwałym. W razie wystąpienia niepokojących dolegliwości warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, bowiem tylko szybkie otrzymanie pomocy gwarantuje zatrzymanie postępującej degeneracji chrząstki.