5 stycznia, 2024
HOT!
8 lipca, 2020

Jak przełamać barierę językową? – poradnik

Autor 0 120 Views

Każdy z nas posiada pewne ograniczenia. Rzadko zdarza się jednak, aby wyłącznie z własnej inicjatywy podejmować świadomą pracę nad rozeznanymi słabościami. Dobrym tego przykładem jest nauka języków. Mimo powszechnej dostępności do kursów i materiałów dydaktycznych w języku angielskim, wielu Polaków nadal dysponuje znikomymi lub bardzo przeciętnymi umiejętnościami w tym zakresie. Tymczasem biegłe posługiwanie się angielskim jest pożądane na rodzimym rynku pracy, podczas zagranicznych podróży, przy ciągłej styczności z anglojęzyczną kinematografią czy muzyką oraz w trakcie emigracji zarobkowej. Kluczowe pytanie brzmi zatem: czy da się skutecznie przeciwdziałać barierze językowej?

Z czego wynika bariera językowa?

Zanim odpowiemy na to pytanie, warto przyjrzeć się nieco bliżej samemu zjawisku bariery językowej. Bardzo często zdarza się, iż mimo posiadania pewnych umiejętności z zakresu języka angielskiego, nie potrafimy wykorzystywać ich w praktyce. Przykładowo nie mamy problemu z rozumieniem danego języka ze słuchu, ale nie jesteśmy w stanie podjąć w nim płynnego dialogu. Może to wynikać m.in. z obawy przed ośmieszeniem się z powodu braków w słownictwie lub błędów w wymowie. Często głównym problemem w operowaniu językiem angielskim, jest mało upowszechnione komunikowanie się nim poza typowymi lekcjami. Tymczasem nic nie daje takiej pewności siebie i ogólnej swobody w przypadku nauki języków obcych, jak praktyka polegająca na regularnych konwersacjach w danym języku w mediach społecznościowych czy podczas spotkań towarzyskich. Konwersacje w angielskim są zatem kluczowym czynnikiem, który pozwala przełamać wszelkie bariery językowe. Z pomocą przychozą profesjonalne szkoły językowe, które oferują swoim kursantom specjalne kursy konwersacyjne.

Kursy konwersacyjne

Kursy konwersacyjne to metoda nauczania języka bazująca na intensywnych dyskusjach na wiele tematów. Odbywają się one zarówno w niewielkich grupach, jak i indywidualnie. Kursy prowadzone są w zróżnicowanych grupach zależnych od wieku czy stopnia zaawansowania znajomości języka. Najczęściej w roli nauczyciela w kursach konwersacyjnych z angielskiego występuje tzw. native speaker lub dyplomowany lektor. Rozmowa z osobą, której stopień zaawansowania w znajomości języka, wynika z posługiwania się nim niemal od zawsze, daje wiele korzyści. Przede wszystkim w ten sposób naturalnie przychodzi diagnoza kwestii, które należy poprawić. Dodatkowo w tym przypadku występuje większa swoboda komunikacji, która jest kluczowa w przełamywaniu bariery językowej.

Bardzo dużym atutem kursów konwersacyjnych jest dobór tematów rozmowy. Zasadniczo zasób słownictwa i tak powinien być sukcesywnie powiększany poprzez omawianie różnych dziedzin życia. Natomiast na początkowych lekcjach, tematy te można dobierać w taki sposób, aby kursant złapał odrobinę luzu w komunikacji (np. hobby, praca). Warto dodać, że na kursach konwersacyjnych tematy rozmów zawsze są bardzo życiowe i odtwarzają realne sytuacje. Oczywiście docelowym założeniem jest sprawna i pewna komunikacja na różne tematy, w tym także i te trudniejsze (np. światopoglądowe).

Dlaczego warto skorzystać z kursu konwersacyjnego?

Najistotniejszą korzyścią płynąca z kursów tego typu jest duża szansa na przełamanie wspominanej bariery językowej. Procentuje to swobodną i poprawną komunikacją w obcym języku. W codziennych rozmowach zaczyna się pojawiać bogatszy zasób słownictwa oraz nie występuje obawa przed popełnieniem błędu. Korzystając z kursów konwersacyjnych z native speakerem lub wykwalifikowanym lektorem ma się ponadto pewność, że nauka podparta jest wieloletnim doświadczeniem nauczyciela. Dodatkowo kursy odbywają się w specjalnie profilowanych zakresach – wiekowych oraz posiadanych już umiejętności.