31 maja, 2024
HOT!
25 czerwca, 2018

Jak spędzić dzień bez poczucia straconego czasu?

Autor 0 458 Views

Czy zdażyło Ci się kiedykolwiek zasypiać z myślą, że oto minął kolejny bezowocny dzień albo ambitne plany spaliły na panewce, bo przecież przewidziałeś tyle rzeczy do zrobienia, a tutaj zaledwie część z nich udało się zrealizować? Pewnie nie jesteś jedyny ze swoimi wieczornymi rozmyślaniami. Takich osób jest dużo więcej, stąd popularność specjalistów od planowania czasu własnego, planner specialists i wielu, wielu innych profesjonalistów w dziedzinie organizacji. Prawda jest jednak taka, że wystarczy kilka prostych zasad i dyscyplina, która ułatwia realizację zamierzonych działań. To co, gotowy?

Wieczorne planowanie

Zanim zaśniesz, najlepiej trochę wcześniej póki masz jeszcze siłę i koncentrację, usiądź przy biurku w wygodnym fotelu i zastanów się, co planujesz na kolejny dzień. Przeanalizuj dokładnie plan dnia, postaraj się przewidzieć wszystkie możliwe zdarzenia, tak by zastanowić się, ile tak naprawdę masz czasu na te wszystkie plany do realizacji. Staraj się planować tylko 80% czasu, ponieważ zawsze mogą się pojawić jakieś niespodziewane sytuacje, które mogą wpłynąć na przebieg dnia. Kolejna żelazna zasada to: zapisuj wszystko tak, by żadne zadanie nie zginęło w natłoku spraw.

Jeśli planujesz kilka rzeczy pod rząd to zorganizuj je tak, żeby nie tracić czasu na dojazdy i inne utrudnienia, tylko przejść przez nie jak najpłynniej. Np. jeśli odbierasz dziecko z przedszkola i robisz zakupy, to wybierz się na zakupy w pobliżu miejsca odbioru dziecka przed jego odebraniem, bo to pozwoli Ci zaoszczędzić czas. Zamiast gonić się po całym mieście, staraj się opracować mapę dojazdu tak, by wszystko było w miarę blisko siebie lub po prostu odhaczane było po kolei. Poza tym staraj się rozwiązać dany plan od razu i nie wracać do niego ponownie.

Zasada: zadanie zaczynam tylko raz. Np. sporządź listę zakupów i zrób je tylko raz bez niepotrzebnego zatrzymywania się w kilku sklepikach, żeby dokupić brakujące ogórki, śmietanę czy pieprz. Dobra organizacja to podstawa: planuj, działaj i skreślaj.

Następny

Jak przygotować się do egzaminu?

25 czerwca, 2018 0