Wprowadzenie do życia osoby z niepełnosprawnościami profesjonalnych rozwiązań technicznych okazuje się zbawienne dla podniesienia codziennego komfortu. W jakie urządzenia warto zainwestować, żeby realnie pomóc choremu?
Komfortowe pokonywanie większości barier architektonicznych
Osoba z niepełnosprawnością, która mieszka w bloku najbardziej skorzysta na schodołazie kroczącym. Pokonywanie wszystkich rodzajów schodów praktycznie bez użycia siły przez opiekuna to najważniejsza zaleta. Chory nie musi schodzić z wózka w przypadku transportu schodołazem. Wystarczy podpięcie pod wyprofilowany mechanizm. Urządzenie sprawdza się nie tylko na schodach, ale również w wąskich przestrzeniach, kiedy manewrowanie zwykłym wózkiem nie wystarczy. Osoba z niepełnosprawnościami nie powinna cały czas przebywać w domu, ale częściej wychodzić na zewnątrz, integrować się, a bez efektywnego podejścia do pokonywania barier architektonicznych to niemożliwe. Z tego powodu schodołaz kroczący to podstawowy zakup.
Usprawnienie codziennej higieny i komfort poruszania się w łazience, dzięki lekkiemu wózkowi
Wózek prysznicowy to kolejne urządzenie ułatwiające codzienne funkcjonowanie niepełnosprawnemu, ale również seniorowi, czy osobie po cięższych kontuzjach narządu ruchu. Ważne zalety to higieniczny otwór występujący bezpośrednio w wyprofilowanym siedzisku, a także wykończenie w systemie zaokrąglonych krawędzi. Dzięki temu wózek nie zagraża w żaden sposób osobie z trudnościami ruchowymi. Przed zakupem warto pomyśleć o dodatkowej stabilizacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu osobę z niepełnosprawnością można płynnie podwieźć pod prysznic i zagwarantować wygodę mycia całego ciała.
Uzupełnienie codziennej toalety, czyli inwestycja w krzesło inwalidzkie
W celu zaspokojenia pilniejszych potrzeb fizjologicznych przyda się krzesło inwalidzkie połączone z pojemnikiem sanitarnym. To wygodna alternatywa dla zwykłego sedesu, kiedy niepełnosprawny nie jest w stanie utrzymać właściwej pozycji bez podparcia. Krzesło toaletowe składa się z zaokrąglonych podłokietników i antypoślizgowych nóżek. Z tego powodu sprawdza się na wszystkich rodzajach powierzchni. Ważna zaleta to regulacja wysokości krzesła inwalidzkiego. Dzięki temu osoba z niepełnosprawnościami zyskuje zgodną anatomicznie sylwetkę przy codziennej toalecie. Poza tym krzesło można ustawić znacznie bliżej wózka inwalidzkiego, a przez to uniknąć czasochłonnych manewrów w łazience.
Ułatwienie życia osobie niepełnosprawnej oznacza lepsze wyniki rehabilitacyjne
Komfort codziennego życia osoby niepełnosprawnej oznacza najczęściej znacznie lepsze samopoczucie, a nawet poprawę wyników przy ogólnej rehabilitacji. Osoba z niepełnosprawnościami może wykorzystać wiele ciekawych zdobyczy technologicznych, często refundowanych i sprawdzających się w warunkach domowych, czy na wyjazdach. Schodołaz przeznaczony do pokonywania schodów, lekki wózek pod prysznic oraz krzesło zastępujące lub uzupełniające sedes to absolutne minimum dla podniesienia jakości życia.