5 stycznia, 2024
HOT!
  • Home
  • Life Style
  • Jak utrzymać w czystości butelki wielokrotnego użytku? – poradnik
20 marca, 2020

Jak utrzymać w czystości butelki wielokrotnego użytku? – poradnik

Autor 0 155 Views

Butelki wielokrotnego użytku są ergonomiczne i wygodne w użytkowaniu, dlatego bez ryzyka zawilgocenia plecaka czy torebki, można je mieć przy sobie przez cały czas. Ponadto stosowanie butelek ekologicznych przyczynia się też do ochrony środowiska, gdyż po każdorazowym opróżnieniu nie wędrują one na śmietnik, tak jak opakowania jednorazowe. Jak jednak utrzymywać je w czystości, maksymalnie wydłużając okres ich eksploatacji?

Butelki termiczne – prosty sposób na utrzymanie preferowanej temperatury napoju

Butelki termiczne pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury napojów gorących, takich jak kawa czy herbata, jak i mocno schłodzonych (np. owocowe smoothie, woda z kostkami lodu). Wykonane zostały z wysokiej jakości stali, która jest bezpieczna dla zdrowia, gdyż nie zmienia ich smaku, zapachu czy konsystencji. Butelki tego typu zostały wyposażone przez producenta w podwójne ścianki, pomiędzy którymi znajduje się próżnia, co zapobiega osadzaniu się wilgoci na ich powierzchni. Zakrętki z galwanizowanego metalu o dużej szczelności pozwalają na przechowywanie butelek w dowolnej pozycji, przykładowo w torbie czy plecaku.

Butelki termiczne należy myć dokładnie co kilka dni, ponieważ powstaje w nich osad z gorących napojów, np. kawy, herbaty czy naparów ziołowych. W tym celu najlepiej wykorzystać wodę z niewielkim dodatkiem płynu do naczyń. W przypadku większej ilości osadu można zastosować roztwór sody oczyszczonej – 2 łyżki stołowe należy wymieszać z wodą w butelce i odstawić ją na ok. 3 godziny. Po upływie tego czasu trzeba opróżnić butelkę i przepłukać wodą.

Butelki szklane zakręcane – łatwe do utrzymania w czystości

Butelki szklane zakręcane można napełniać wrzątkiem, bez obawy o ich pękniecie lub zniekształcenie. Jednak w codziennym użytkowaniu trzeba obchodzić się z nimi delikatnie, ponieważ szkło borowo-krzemowe, z którego są wykonane, nie jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu szklane butelki zazwyczaj są wyposażone w silikonowe nakładki, które nie tylko stanowią ciekawą ozdobę, ale również chronią dno. Natomiast funkcjonalne zakrętki wykonane są ze stali nierdzewnej i polipropylenu.

W przypadku ręcznego czyszczenia wspomnianych butelek konieczne będzie przemycie ich wodą z odrobiną środka do mycia naczyń. Natomiast silne zabrudzenia można usunąć za pomocą roztworu z sody oczyszczonej. Warto profilaktycznie przemywać butelkę takim roztworem minimum raz na 3 miesiące. W tym miejscu należy zauważyć, że między zakrętką a uszczelką znajduje się silikonowa uszczelka, która chroni przed rozlaniem się cieczy. W celu utrzymania butelki w czystości raz w miesiącu należy rozłożyć ją na poszczególne elementy, a każdy z nich dokładnie przepłukać i wysuszyć. Wilgoć powoduje bowiem namnażanie drobnoustrojów, które mogą wywoływać infekcje układu pokarmowego.

Bidon bpa free – wygoda i bezpieczeństwo przechowywania napojów

Bidon bpa free wykonany jest z wysokiej jakość tworzywa sztucznego tritan wolnego od bisfenolu, które nie wchodzi w interakcje z przechowywanymi płynami. Nakrętka z polipropylenu zapewnia z kolei odpowiednią szczelność. Bidon wyposażony jest w specjalny uchwyt oraz posiada ergonomiczny kształt, dzięki czemu wygodnie leży w dłoni. Producenci tego typu asortymentu bardzo często oferują również tzw. modele 2 w 1, które oprócz nakrętki posiadają oddzielną zakrętkę do smoothie oraz dwie rurki do picia.

Bidon bpa free należy myć po każdym opróżnieniu, ponieważ łatwo gromadzą się w nim bakterie. W tym celu niezbędna będzie woda, płyn do naczyń oraz szczotka do butelek. Bidon tego typu należy myć w ciepłej wodzie ręcznie lub w zmywarce. Jego higieniczne użytkowanie zapewni regularnie aplikowany roztwór sody oczyszczonej lub ocet. Oczywiście przed pierwszym użyciem warto przepłukać bidon ciepłą wodą.

Butelki wielokrotnego użytku są praktyczne w codziennym użytkowaniu, estetyczne oraz ekologiczne. Utrzymanie ich w czystości wymaga przede wszystkim dokładnego płukania po każdorazowym opróżnieniu. Systematyczne czyszczenie tego typu pojemników przy pomocy wody z płynem do naczyń, roztworu sody oczyszczonej czy octu zapewne maksymalnie wydłuży okres ich eksploatacji.