27 marca, 2024
HOT!
12 grudnia, 2022

Jakie są koszty opieki nad osobami starszymi?

Autor 0 24 Views

Społeczeństwo starzeje się coraz bardziej nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. W związku z tym stajemy przed nowymi wyzwaniami, które dyktuje tak duża liczba seniorów. Nierzadko są oni samotni, schorowani i wymagający pomocy nawet przy podstawowych czynnościach życia codziennego. Jakie mamy możliwości jako bliscy osób w podeszłym wieku? Jakie są koszty opieki nad osobami starszymi? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule!

Opiekunowie osoby starszej – jaki to koszt?

Rozważając zatrudnienie opiekunki osoby starszej, należy wziąć pod uwagę koszty, jakie się z tym wiążą. Warto w pierwszej kolejności się zastanowić, ile godzin dziennie senior wymaga pomocy. Czasem wystarczy jedynie kilka godzin dziennie, a czasami kilka godzin w tygodniu. Stawki godzinowe za opiekę są różne, ale pamiętajmy, że zaczynają się od 20 zł za godzinę – wszystko bowiem zależy od doświadczenia danego opiekuna, a także rodzaju opieki, jakiej senior potrzebuje.

Natomiast jeśli decydujemy się na całodobową opiekę i na to, by opiekunka lub opiekun zamieszkali z osobą starszą, powinniśmy zapewnić miesięczną pensję – zazwyczaj od 3000 zł netto. Do tej kwoty musimy doliczyć podatek i koszty ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Opiekunki możemy szukać zarówno na własną rękę, jak i skorzystać z usług agencji. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie – do dyspozycji mamy też dom opieki seniora. Co warto wiedzieć o tej formie?

Dom opieki seniora – zalety

Dobry dom opieki jest miejscem, gdzie seniorzy mogą spędzić jesień swojego życia w godnych warunkach. Są tam otoczeni nie tylko profesjonalną opieką medyczną, ale też mogą liczyć na towarzystwo rówieśników. Jakie są najważniejsze zalety tego rozwiązania?

  • Pomoc w pielęgnacji – wiele osób starszych ma problem z codziennymi czynnościami: kąpielą, ubieraniem się i spożywaniem posiłków. W domu seniora mogą natomiast liczyć na pomoc opiekunów, którzy zawsze są gotowi ich wesprzeć.
  • Opieka medyczna całą dobę – w domu seniora zawsze dostępny jest wykwalifikowany personel, który jest gotowy zainterweniować np. w przypadku zasłabnięcia czy choroby. Co więcej, personel medyczny wydaje leki o określonych godzinach lub może zorganizować dodatkowe badania, kiedy uzna je za konieczne. Dzięki temu możemy być spokojni, że nasi bliscy otoczeni są profesjonalną opieką.
  • Bycie częścią społeczności – to kolejna ogromna zaleta, ponieważ samotność jest częstym problemem wśród seniorów. W domu opieki natomiast, zawsze jest ktoś, z kim można porozmawiać. Osoby starsze mogą spotykać się, dzielić doświadczeniami życiowymi i wchodzić w interakcje wtedy, gdy poczują taką potrzebę. Często nawet wspólnie wypita herbata i krótka wymiana zdań może zdecydowanie poprawić samopoczucie seniora.

Kolejną zaletą jest fakt, że w domu opieki organizowane są też zajęcia. Jest to doskonała okazja, by seniorzy mogli zaangażować się w różne czynności, tym samym zachowując aktywność umysłową. Terapia zajęciowa, wspólne spacery, wycieczki, zajęcia sportowe dostosowane do wieku i wspólne posiłki są świetnym sposobem na spędzenie czasu w przyjemny sposób.

Ile kosztuje pobyt w domu opieki?

Średnio mięsieczny koszt to ok. 2,5 tysiąca złotych. Koszt pobytu w domach opieki zazwyczaj reguluje mieszkaniec, ale pamiętajmy, że opłaty nie mogą przekraczać 70% procent jego dochodu. Na utrzymanie seniorów przeznaczane są też różne dotacje.