5 grudnia, 2024
HOT!
  • Home
  • Life Style
  • Najważniejsze przyczyny i rodzaje wad zgryzu u dzieci
17 lipca, 2019

Najważniejsze przyczyny i rodzaje wad zgryzu u dzieci

Autor 0 292 Views

Wady zgryzu diagnozuje się obecnie u coraz większej liczby dzieci pomiędzy 7 a 18 rokiem życia. Tego typu wady najczęściej związane są z nieprawidłowościami w obrębie budowy i położenia względem siebie kości żuchwy i szczęki. W niektórych przypadkach mają one jednak podłoże genetyczne. Jakie są zatem podstawowe przyczyny i powszechne rodzaje wad zgryzu u dzieci?

Przyczyny wad zgryzu

Czynników, które mogą powodować wady zgryzu, jest stosunkowo dużo. Wśród tych najważniejszych należy wymienić przede wszystkim ssanie kciuka, warg lub policzków, nadgryzanie różnego rodzaju przedmiotów przez dziecko, oddychanie przez usta zamiast przez nos, nieprawidłowe układanie dziecka do snu, karmienie go butelką lub nieprawidłowe przystawianie noworodka do piersi podczas karmienia, a także bruksizm, czyli zgrzytanie zębami.

Rodzaje wady zgryzu

Obecnie wśród najważniejszych rodzajów wad zgryzu można wyróżnić:

  • zgryz głęboki,
  • tyłozgryz,
  • zgryz krzyżowy,
  • przodozgryz,
  • stłoczenia,
  • zgryz otwarty,
  • zęby odseparowane.

Zgryz głęboki występuje wtedy, gdy górne zęby zachodzą dosyć głęboko na dolne zęby, przykrywając tym samym znaczną ich część. Dolny odcinek twarzy zostaje wówczas skrócony, przez co twarz traci swoją symetrię. Schorzenie to sprawia, że zęby szybko się ścierają, co skutkuje rozmaitymi chorobami zębów i przyzębia. Jeśli chodzi o tyłozgryz, to jest on zaliczany do najczęściej pojawiających się wad zgryzu i można go rozpoznać poprzez cofnięcie się dolnego łuku zębowego względem górnego. W przypadku bardziej zaawansowanej wady górne siekacze mogą pochylać się w stronę górnej wargi, żuchwa zostaje cofnięta, a kąciki ust stają się opadnięte. Kolejną powszechną wadą zgryzu jest tzw. zgryz krzyżowy lub zgryz otwarty, które również wymagają ingerencji specjalisty. Pierwsza wada pojawia się wtedy, gdy dolne zęby w niektórych odcinkach lub na całym łuku zachodzą na górne. Natomiast druga deformacja diagnozowana jest wtedy, gdy zęby w ogóle się ze sobą nie stykają.

Z kolei, jeśli chodzi o przodozgryz to dolny łuk zębowy zaczyna zachodzić na górny, co objawia się wysunięciem do przodu dolnej wargi oraz bródka. Inną pojawiającą się dosyć często wadą są stłoczenia, które można rozpoznać po zbyt dużych zębach w stosunku do zębodołów (w szczęce oraz w żuchwie nie ma bowiem odpowiedniej ilości miejsca). Zęby odseparowane powstają natomiast w momencie, gdy pomiędzy zębami zaczynają pojawiać się widoczne szpary.

Konieczna wizyta u ortodonty

Wykwalifikowany, doświadczony ortodonta, który dysponuje nowoczesnym sprzętem, jest w stanie wyleczyć niemal każdą wadę zgryzu. W tym przypadku niezwykle ważne jest jednak to, by już w momencie zaobserwowania drobnych deformacji udać się do specjalisty. Leczenie wad zgryzu u dzieci polega najczęściej na założeniu specjalnego aparatu ortodontycznego.

Wady zgryzu w dzisiejszych czasach pojawiają się u coraz większej liczby osób, jednak przy pomocy odpowiednio dobranego aparatu ortodontycznego bez problemu można je wyleczyć, ciesząc się pięknymi i prostymi zębami do końca życia.

Źródło: bianco.eu.com – klinika stomatologiczna Warszawa