31 maja, 2024
HOT!
19 września, 2018

Obrusy lniane: efektowne i praktyczne

Autor 0 411 Views

Tekstylia to bardzo ważna część wyposażenia domu. To właśnie dzięki nim wnętrze nabiera przytulności. Tkaniną, której nie może zabraknąć w żadnym domu, jest bez wątpienia obrus. To nie tylko element praktyczny, ale i ozdobny. Służy do codziennego użytku, ale też przyda się podczas organizowania spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. Dobrym pomysłem jest zakup obrusów lnianych. Co warto o nich wiedzieć?

Obrusy mają za zadanie przykryć stół. Stanowią dekorację, ale też chronią mebel przez zanieczyszczeniami. Wiele osób zastanawia się jednak, jaki obrus kupić. Do wyboru jest wiele tkanin, tych naturalnych oraz syntetycznych. Które lepiej się sprawdzają, a które gorzej? I dlaczego niektórzy uważają obrusy lniane za najlepsze, a inni unikają ich zakupu?

Obrusy naturalne i sztuczne

Obrus przyda się w każdym domu. Jedni wolą duże obrusy zakrywające cały stół, inni preferują małe serwety czy bieżniki. Jednak w każdym z tych przypadków można zaopatrzyć się w produkt pochodzenia naturalnego lub sztuczny. Bez wątpienia obrusy sztuczne, np. wykonane z wiskozy lub poliestru, to wyroby tanie. Jednak ich posiadanie niesie też ze sobą kilka wad, m.in. produkty sztuczne nie należą do najtrwalszych, najczęściej też się elektryzują. Natomiast obrusy naturalne, np. obrusy lniane, bawełniane, jedwabne, choć droższe, charakteryzują się wysoką trwałością, nie elektryzują się i łatwo usunąć z nich zabrudzenia.

Obrusy lniane – zalety

Obrusy lniane dostępne są dziś w bardzo wielu odmianach, np. haftowane, kolorowe, z ciekawymi wykończeniami. Główną zaletą lnu jest jego elegancki charakter – a zatem obrusy lniane świetnie sprawdzą się przy uroczystych kolacjach. Będą pasować do tradycyjnych wnętrz, ale i wpasują się do bardziej nowoczesnych aranżacji. Ponadto obrusy z lnu, jak praktycznie wszystkie naturalne obrusy, są bardzo trwałe. Nie elektryzują się i charakteryzują się niską kurczliwością, co sprawia, że zachowują swój oryginalny rozmiar. Len uchodzi także za materiał odporny na grzyby i bakterie, więc może być stosowany przez alergików. Dobrze radzi sobie także z wchłanianiem wilgoci, co okazuje się bardzo przydatne podczas spożywania posiłków.

Jak dbać o obrusy lniane?

Wiele osób obawia się, że konserwacja lnianych obrusów może być trudna. Jednak tak naprawdę jest na odwrót! Tkaniny lniane są bardzo odporne i można je bez przeszkód prać w pralce. Najlepiej stosować się do zaleceń dołączonych do konkretnego produktu, ale przyjmuje się, że obrusy lniane jasne można prać nawet w 95 stopniach. Natomiast wyroby kolorowe najlepiej w 40 stopniach, na programie do tkanin delikatnych. W przypadku obrusów lnianych nie wolno stosować chemii do ich czyszczenia z zawartością chloru. Len warto prasować, gdy jest lekko wilgotny.

Len to nie tylko tkanina przeznaczona do produkcji letniej odzieży. Doskonale sprawdza się też jako surowiec do wyrobu obrusów, serwet czy nawet pościeli. Bez wątpienia obrusy lniane to wyroby eleganckie, trwałe i warte swojej ceny. Sprawiają, że wnętrze domu nabiera wytworności i charakteru. Będą więc doskonałym uzupełnieniem ważnych świąt i spotkań, ochronią stół przed zniszczeniem i będą miłą dla oka dekoracją.

Inspirowanie: Diuna24.pl – poszewki satynowe