Systematyczne wypadanie włosów to naturalne zjawisko, które nie powinno nikogo niepokoić. Przyjmuje się, że każdego dnia każdy człowiek traci od 50 do 100 włosów. Problem zaczyna się, gdy ilość kosmyków pozostających na szczotce lub grzebieniu drastycznie wzrasta, a fryzura staje się coraz bardziej przerzedzona. W takiej sytuacji warto odwiedzić gabinet medycyny estetycznej i wykorzystać moc osocza bogatopłytkowego.
Najczęstsze przyczyny łysienia
Nadmierne wypadanie włosów to problem, który może mieć różne podłoże. Bardzo często źródłem problemów jest nieprawidłowa pielęgnacja polegająca na zbyt częstym myciu głowy przy użyciu niewłaściwych preparatów. Na kondycję włosów niekorzystnie wpływa także regularne farbowanie, prostowanie oraz suszenie. Przyczyną łysienia może być również przewlekły stres, niewłaściwa dieta, zaburzenia hormonalne oraz uwarunkowania genetyczne. Aby wzmocnić osłabione włosy i powstrzymać ich wypadanie, warto zdecydować się na zabieg z osoczem bogatopłytkowym.
Czym jest osocze bogatopłytkowe?
Lecznicze właściwości płytek krwi znane są od wielu lat. Coraz częściej wykorzystuje się je w medycynie estetycznej. Osocze bogatopłytkowe to preparat pozyskiwany z krwi obwodowej pacjenta. Po pobraniu krwi zostaje ona poddana obróbce polegającej na jej odwirowaniu w specjalnie do tego celu przystosowanej wirówce. Takie działanie pozwala odseparować osocze, czyli płyn zawierający płytki krwi. Przygotowany preparat zawiera wysokie stężenie płytek krwi stymulujących wzrost i regenerację komórek organizmu. Ostrzykiwanie skóry głowy osoczem bogatopłytkowym powoduje odżywienie cebulek. Dzięki temu włosy stają się mocniejsze, bardziej gęste i mniej podatne na wypadanie. Podczas zabiegu wykorzystuje się krew pacjenta, co sprawia, że jest on całkowicie bezpieczny i nie powoduje żadnych skutków ubocznych.
Przebieg zabiegu wykorzystującego osocze bogatopłytkowe
W ostatnim czasie coraz więcej gabinetów medycyny estetycznej podaje swym pacjentom osocze bogatopłytkowe na łysienie. Zabieg polegający na ostrzykiwaniu skóry głowy preparatem pozyskanym z krwi pacjenta, nazywany jest mezoterapią igłową. Czas trwania zabiegu wynosi kilkanaście minut. Podczas podawania osocza wskazany jest pośpiech, aby nie doszło do utraty aktywności płytek krwi. Lekarz za pomocą strzykawki wyposażonej w cienką igłę wykonuje nakłucia w centymetrowych odstępach. Nakłucia wykonywane mogą być na całej głowie lub miejscach, w których łysienie jest najbardziej widoczne. Wstrzyknięcie osocza w skórę głowy, sprawia, że dochodzi do uwolnienia czynników wzrostu. Skutkiem oddziaływania komórek macierzystych jest przejście mieszków włosowych ze stanu uśpienia do stanu aktywnego, co przekłada się na stymulację wzrostu włosów.
Bezpośrednio po zabiegu w miejscu podania preparatu pacjent może odczuwać zwiększone napięcie skóry głowy. Jest to naturalny objaw związany z intensywnym oddziaływaniem na tkanki wstrzykniętych płytek krwi. W celu uzyskania najlepszych efektów zalecane jest wykonanie trzech zabiegów w dwumiesięcznych odstępach czasu. Warto wiedzieć, że w przypadku osób, u których doszło do całkowitego zniszczenia mieszków włosowych, terapia osoczem bogatopłytkowym będzie nieskuteczna.
Podsumowanie
Osłabienie i wypadanie włosów to problem, który dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Przerzedzająca się fryzura może doprowadzić do pojawienia się kompleksów i obniżenia samooceny. Aby do tego nie dopuścić, warto wypróbować zabieg osoczem bogatopłytkowym. Terapia wykorzystująca skoncentrowane płytki krwi jest szansą dla pacjentów, u których inne metody leczenia nie poskutkowały.