5 grudnia, 2024
HOT!
  • Home
  • Life Style
  • Postawy, które mogą negatywnie wpłynąć na wychowanie dziecka

Postawy, które mogą negatywnie wpłynąć na wychowanie dziecka

Autor on 31 lipca, 2019 0 320 Views

Nie ma na świecie ludzi idealnych, jednak jako rodzice zawsze staramy się zapewnić swoim dzieciom wszystko, co najlepsze. Zależy nam na ich edukacji, wychowaniu, rozrywce, oraz na tym, aby w przyszłości stały się jak najlepszymi ludźmi. Pomimo dobrych chęci, sami często zapominamy o tym, że nie możemy wymagać od dziecka rzeczy, których sami nie wykonujemy, czy narzucać im zasad, których sami nie przestrzegamy. Spójrzmy więc na zachowania i postawy, które mogą w negatywny sposób wpłynąć na wychowanie dziecka.

Nie trzymanie się ustalonych zasad i brak konsekwencji

Jedną z najgorszych pułapek, w którą wpadają rodzice chcący budować zdrowe relacje z dziećmi, jest nadmierne pozwalanie im na negocjowanie wcześniej ustalonych zasad. Konieczne jest konsekwentne trzymanie się panujących w domu reguł. Aby było to możliwe, potrzeba wiedzieć, czemu określone zasady służą – w innym wypadku argumentacja dziecka może okazać się po prostu znacznie bardziej logiczna i trudno będzie racjonalnie wyjaśnić sensowność wprowadzonych reguł.

Nie można pozwolić dziecku zmieniać zasad lub negocjować konsekwencji po ich przekroczeniu. Pozostając stanowczym, pomagamy swojemu dziecku stać się odpowiedzialnym za swoje działania. Pamiętajmy jednak o tym, że pierwszym krokiem jest ustalenie logicznych dla wszystkich norm.

Impulsywne reakcje i wyładowywanie emocji na dzieciach

Wychowanie dzieci to bardzo wymagające i odpowiedzialne zadanie. Zdarzają się takie sytuacje, w których wręcz niemożliwe jest utrzymanie swoich nerwów na wodzy. Niestety nie jest to wystarczająco dobry argument, aby móc reagować impulsywnie na zachowanie dziecka i wpływać na zmianę jego postępowania krzykiem. Dzieci naśladują swoich rodziców. Jeśli pozwalamy sobie na krzyki i wybuchy złości, sami doprowadzamy do tego, że nasze dziecko reaguje w nerwowych sytuacjach w niemal identyczny sposób.

Traktowanie dzieci z nadmierną troską

Dla wielu rodziców dzieci stanowią centrum ich świata. Naturalne, że chcemy zapewnić im to, co najlepsze i troszczymy się o ich przyszłość. Niestety wyręczanie dziecka we wszystkich skomplikowanych obowiązkach i działaniach nigdy nie przynosi dobrych skutków. Takie zachowanie pokazuje dziecku, że nie jest ono w stanie poradzić sobie z problemami. Oczywiste jest, że jako rodzice chcemy pomóc, jednak pewnego dnia nasze dziecko stanie się dorosłym człowiekiem, który będzie musiał wziąć odpowiedzialność za swoje czyny.

Przesadny perfekcjonizm

Przeciwieństwem traktowania dzieci z nadmierną troską jest narzucanie im zbyt wysokich wymagań. Przenosimy na dzieci własne ambicje i oczekujemy, że będą najlepsze w każdym przedsięwzięciu. Mobilizowanie dziecka do stawiania sobie wysokich celów i rozwijania naturalnych talentów jest ważne, jednak często takie działania przybierają niezdrową formę. Odbija się to przede wszystkim na zdrowiu psychicznym dziecka i jego relacjach z rodzicami. Wiele osób pochodzących z takiego środowiska zmaga się w dojrzałym życiu z poczuciem zaniżonej wartości oraz brakiem pewności siebie.

Pomoc psychologa rozwiązaniem na trudne relacje w rodzinie

Wychowanie dzieci nigdy nie było łatwym zadaniem. Żyjemy jednak w takich czasach, kiedy jest to szczególnie trudne – niemal nieograniczony dostęp do wzorców z internetu, wpływ znajomych oraz technologie, które sprawiają, że nasze dzieci wychowują się w całkowicie odmienny sposób, jeszcze utrudniają to zadanie. Rozwiązaniem wielu problemów może być skorzystanie z pomocy psychologa lub terapii rodzinnej. Dzieci często nie potrafią się otworzyć i zacząć mówić o swoich problemach bez pomocy specjalistów, dlatego rodzice, którzy posiadają trudne relacje ze swoimi dziećmi, powinni postarać się na znalezienie odpowiedniego rozwiązania – to w końcu kwestia jego przyszłości oraz dalszych relacji w rodzinie.