26 marca, 2024
HOT!
  • Home
  • Life Style
  • Poznaj 5 sposobów jak poprawić swój słuch bez aparatu słuchowego
29 grudnia, 2020

Poznaj 5 sposobów jak poprawić swój słuch bez aparatu słuchowego

Autor 0 816 Views

Ubytki w narządzie słuchu pojawiają się stopniowo, niedosłuch nie spadnie na Ciebie jednorazowo, dynamicznie, wyraźnie odczuwalnie, a będzie skradał się podstępnie, przez wiele lat. Zmiany w jakości słyszenia mogą nie być odczuwalne, jeśli są nieznaczne. Na początku objawów, związanych z mniejszą efektywnością słyszenia możemy tłumaczyć je czynnikami zewnętrznymi lub przyczynami, leżącymi po stronie innych zjawisk chorobowych naszego organizmu. Tak, niedosłuch jest tym, co chcemy odeprzeć. Nie wyobrażamy sobie konieczności korzystania z aparatu słuchowego, mimo iż nowoczesny aparat słuchowy jest urządzeniem prawie niewidocznym dla osób postronnych, a dla użytkownika komfortowym i nieprzeszkadzającym w codziennym realizowaniu obowiązków i pasji.

Procentowy ubytek słuchu ustalony zostanie w wyniku badania słuchu, wykonanym przez protetyka, a sklep z aparatami słuchowymi nie jest miejscem przerażającym. Jeśli okaże się, że Twoje zmiany słuchowe są duże, nie unikniesz konieczności zastosowania profesjonalnie dopasowanego do Twoich potrzeb aparatu słuchowego, jednak stosując 5 sposobów na poprawę słuchu możesz wyćwiczyć słuch na tyle, że w przypadku znikomych ubytków aparat może nie być koniecznością. Osoby z dużymi ubytkami powinny stosować ćwiczenia słuchu, aby stymulować układ do pracy. 

1. Joga dla poprawy słuchu

Pozycje jogi pozytywnie oddziałują nie tylko na wewnętrzną równowagę organizmu, ale i zachowanie zdrowia poszczególnych układów. Rozciąganie, przybieranie pozycji jogi pozwala ćwiczyć mięśnie i ścięgna, które znacznie przyczyniają się do funkcjonowania całego organizmu. Pozycja „pies z głową w dół”, wielbłąd, kobra, drzewo, dla przykładu mogą oddziaływać na polepszenie jakości słuchu, dzięki napływającej do mózgu krwi. 

2. Medytacja – ćwiczenia wychwytywania dźwięków

Podczas medytacji konieczne jest bezwarunkowe skupienie, które sprzyja koncentracji na wyciszeniu się i przyjmowaniu dźwięków, dochodzących z otoczenia. Jeśli iw głębokiej ciszy pojawią się stymulujące dźwięki, praca mózgu będzie efektywniejsza, a narząd słuchu będzie musiał zmobilizować się, aby wychwycić konkretny dźwięk. Stymulacja poszczególnych układów oraz ćwiczenie ich możliwości pozwala im funkcjonować efektywnie. 

3. Rozwiązywanie łamigłówek dla efektywności pracy mózgu

Wykonywanie zadań, wpływających na efektywną pracę mózgu znacznie wpływa na jakość pracy układu słuchu. Rozwiązywanie krzyżówek, sudoku, łamigłówek lub zagadek myślowych jest niezbędne, aby długo cieszyć się doskonałą koncentracją, pamięcią oraz dobrym słuchem. Ćwiczenia myślowe warto wykonywać codziennie. Warto zadbać o regularność, nie muszą być one stosowane w dużej ilości, nie należy jednak zapominać o systematyczności. 

4.Gra w karty, aby uniknąć izolacji

Izolacja, spowodowana niedosłuchem postępuje wraz z rozwijającym się problemem. Jeśli nie chcesz zastosować aparatu słuchowego lub dopiero oczekujesz na swój model, warto zorganizować spotkanie przy kartach. Gra w karty pozwala skupić się na swoim zadaniu, a jednocześnie wymaga zaangażowania w kontakt interpersonalny. Wszystko, co niezbędne, znajduje się w Twoich kartach, a kontakt towarzyski dodatkowo stymuluje słuch do sprawnej pracy. 

5. Ćwiczenia fizyczne dla poprawy krążenia krwi 

Krążenie krwi w uchu środkowym, a szczególnie w części, odpowiedzialnej za słyszenie, czyli ślimaku znacznie wpływa na jakość słyszenia. Uprawianie sportu z dużą regularnością wpływa na poprawę krążenia krwi również w uchu środkowym i ślimaku, odpowiedzialnym za prawidłowe słyszenie. Ważne jest, aby aktywność fizyczna była powtarzalna, regularna. Nie musi być intensywna, ważne, aby była częsta.