27 marca, 2024
HOT!
  • Home
  • Life Style
  • Z jakich roślin stworzysz piękny żywopłot liściasty?
18 marca, 2022

Z jakich roślin stworzysz piękny żywopłot liściasty?

Autor 0 52 Views

Żywopłot znacznie poprawi estetykę podwórka, a odpowiednio dobrane rośliny nie będą zbyt wymagające i dobrze zniosą cięcie. Które z nich warto posadzić, jak zapewnić im odpowiednie warunki i kiedy warto sięgnąć po nożyce teleskopowe? O tym w niniejszym poradniku.

Buk pospolity

To gatunek drzewa, który świetnie nadaje się do formowania liściastych żywopłotów. Jest gęsty i pozwala na utworzenie atrakcyjnych kompozycji. Odpowiednio prowadzony żywopłot z buku powinien osiągać 2-4 m wysokości i 30-40 cm szerokości. Roślina dobrze znosi cięcie np. przy pomocy nożyc teleskopowych.

Warto zaznaczyć, że buk ma duże wymagania glebowe, a najlepiej rośnie na żyznej glebie wapiennej lub umiarkowanie wilgotnej. Oczekiwane efekty można uzyskać, wybierając sadzonki w szkółce. Te powinny być proste, wysokie na 60-100 cm i gęsto sadzone. Na żywopłoty nadają się różne gatunki buku.

Grab pospolity

Grab również świetnie sprawdzi się przy tworzeniu wąskich i wysokich żywopłotów. Doskonale rośnie w miejscach zacienionych, lecz wówczas słabiej się zagęszcza. Istnieje jednak odmiana Fastigiata, która idealnie nadaje się do tworzenia kolumn. Graby najlepiej sadzić na żyznych i dość wilgotnych glebach (np. piaszczysto-gliniastych).

Cechą charakterystyczną grabu jest proces gęstego rozgałęziania się z pnia. Kolejny atut stanowi możliwość swobodnego używania nożyc do żywopłotu, gdyż roślina świetnie reaguje na cięcie i można wykonywać je nawet kilka razy w czasie okresu wegetacyjnego. Do wad należy zaliczyć dość wolny wzrost, więc najlepiej kupować wyrośnięte już sadzonki.

Ligustr pospolity

To jedna z najpopularniejszych roślin na żywopłot. Jej listki doskonale utrzymują się na krzewie, a podczas łagodnych zim część z nich wcale nie opada. Ligustr charakteryzuje się białymi kwiatami i czarnymi, trującymi owocami. Wymagania glebowe nie są duże, gdyż wzrost nastąpi w każdych warunkach. Ponadto roślina odporna jest na zanieczyszczenie powietrza.

Najlepiej wybrać odmianę Atrovirens czy Lodense. Ta pierwsza pozwala stworzyć wysokie i zwarte żywopłoty, a ta druga – niższe. Podczas sadzenia należy zachować ok. 20 cm odstępu pomiędzy roślinami. Ligustr to świetna propozycja dla początkujących ogrodników.

Berberys

Rośliny te charakteryzują się cierniami, więc pozwolą zaprojektować żywopłot obronny. Kolejna zaleta to wielobarwność, dzięki której kompozycja stanie się nad wyraz atrakcyjna. Liście w zależności od odmiany mogą przyjąć kolor czerwony czy purpurowy. Czerwone są również owoce, które będą rosnąć jedynie na nie przystrzyżonych żywopłotach. Przed użyciem nożyc do żywopłotu warto więc pamiętać, że przycinanie usuwa pędy razem z kwiatami.

Zdecydowana większość gatunków berberysów kwitnie w maju oraz na początku czerwca. Rośliny mają niskie wymagania i świetnie radzą sobie również na słabych glebach. Należy jednak sadzić je w dobrze nasłonecznionych miejscach. Berberys pospolity może osiągnąć nawet 2,5 metra wysokości. Natomiast berberys ottawski – 1,5 metra.