Zachowania pasywno-agresywne nie zawsze są odczytywane jako przejaw przemocy. Często bardziej przypominają wbijanie szpilek, niż mocniejsze uderzenia. Mimo wszystko, tego typu zachowania wpływają negatywnie na psychikę osoby, która ich doświadcza. Czym jest pasywna agresja i w jaki sposób można sobie z nią radzić?
Zachowania pasywno-agresywne – jak je rozpoznać?
Bez względu na formę przemocy, prowadzi ona do krzywdzenia drugiej osoby. W przypadku biernej agresji jednoznaczne stwierdzenie zachowań przemocowych bywa dość trudnym zadaniem. Wszystko wynika z tego, że zachowania bierno-agresywne opierają się na pośrednim, a nie bezpośrednim wyrażaniu negatywnych emocji oraz niezadowolenia. Jakie znaki mogą wskazywać na to, że ma się do czynienia z bierną agresją?
- Karanie ciszą – ignorowanie, odmawianie odpowiedzi i brak próby podjęcia rozmowy na temat problemu to sposób na bierno-agresywne zranienie drugiej osoby. Udawanie, że ktoś nie istnieje potrafi być wyjątkowo bolesne.
- Wywoływanie poczucia winy i zawstydzanie – osoby stosujące bierną agresję często uciekają się do z pozoru niewinnych stwierdzeń czy sugestii, które potęgują poczucie winy w rozmówcy. Kąśliwe komentarze zamaskowane żartem czy dystansem do siebie w rzeczywistości prowadzą do wstydu i pogorszenia samopoczucia.
- Sarkastyczne komplementy – pasywna agresja może kryć się również w podtekstach. Dobrym przykładem są komplementy wypowiadane z specyficznym, nieprzyjemnym tonem.
- Zaprzeczanie negatywnym emocjom – brak otwartej rozmowy na temat własnych uczuć i podniesiony ton głosu w sytuacjach, gdy ewidentnie coś jest na rzeczy: to prosta droga do bierno-agresywnej odpowiedzi „nic mi nie jest”, „wszystko w porządku”.
- Częste wyrażanie pretensji – oskarżanie drugiej strony o całe zło tego świata i codzienna agresja wobec panującej rzeczywistości.
Wyżej opisane zjawiska można uznać za niezwykle toksyczne, a co za tym idzie szkodliwe dla osoby, która je doświadcza. Nie oznacza to jednak, że osoby bierno-agresywne czują się dobrze stosując tego typu zachowania. Bierna agresja często wpływa na pogorszenie relacji z rodzicami i dziećmi, a także z innymi bliskimi. Na szczęście, nad problemem tego typu można pracować podczas terapii z psychologiem.
Czy można pozbyć się biernej agresji?
Zachowania bierno-agresywne wynikają z różnych przyczyn. Często wpływ na ich wystąpienie mają negatywne sytuacje z przeszłości i wynikające z nich poczucie niezrozumienia i bycia niewystarczającym dla innych. Aby poznać rzeczywiste przyczyny stosowania biernej agresji, warto zwrócić się o pomoc do psychoterapeuty (np. w Łodzi).
Podczas sesji ze specjalistą osobie bierno-agresywnej będzie dużo łatwiej zlokalizować przyczynę swojego problemu. Dodatkowo, psycholog pomoże obrać konkretny plan działania, celem neutralizacji przykrych dla otoczenia zachowań. Mogą to być zarówno asertywne komunikaty, jak również aktywności, mające na celu rozładowanie złości i fizycznego napięcia.
Bierna agresja jest złożonym problemem, który może mieć różne źródła. Korzystając z profesjonalnej pomocy można podjąć świadomą walkę z negatywnymi zachowaniami.