5 stycznia, 2024
HOT!
22 lutego, 2019

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne – zalety

Autor 0 391 Views

Wiele osób w naszym kraju zmaga się z większymi lub mniejszymi problemami ze słuchem. Czasami przyczyna tego stanu jest zupełnie niezależna od człowieka (np. wady wrodzone, proces starzenia się organizmu), w innych przypadkach jest konsekwencją długotrwałego narażenia na hałas albo np. jest skutkiem urazu.

Skutki problemów ze słuchem

Pojawienie się kłopotów ze słuchem powoduje zdecydowane pogorszenie komfortu życia. Ból i zawroty głowy, napięcie mięśni, stres – to tylko wybrane objawy, które mogą być wywołane problemami ze słuchem. Od tego momentu pojawia się proces unikania kontaktów międzyludzkich, uczucie wstydu, wynikające z problemów w kontakcie z otoczeniem. Frustracja i zniechęcenie powoduje porzucenie lub co najmniej ograniczenie swoich dotychczasowych pasji i zainteresowań. Zamknięcie w sobie może skutkować pojawieniem się objawów depresji. Człowiek z zaburzeniami słuchu traci ­– przynajmniej w pewnym stopniu – samodzielność. Codzienne czynności (np. rozmowa w sklepie czy urzędzie) mogą powodować spore trudności. W przypadku, gdy taka osoba jest czynna zawodowo, zwiększa się ryzyko utraty stanowiska, a nawet całkowitego zwolnienia. Wynikiem tego jest nie tylko pogorszenie stanu psychicznego, ale i materialnego. Ważną rolę w takich momentach powinna odgrywać rodzina i znajomi – wsparcie, w takiej sytuacji jest bezcenne.

Zalety aparatów słuchowych wewnątrzusznych

Na rynku dostępne są dziś różne aparaty słuchowe. Wśród nich sporym uznaniem cieszą się aparaty wewnątrzuszne. Czym się charakteryzują i jakie są ich zalety?

  • wewnątrzuszne (ITE – in the ear) – mają pełną obudowę i są umiejscawiane w uchu pacjenta przy wejściu kanału słuchowego. Taki rodzajów aparatów jest przydatny w większości rodzajów ubytku słuchu. Indywidualna obudowa pozwala znakomicie przystosować się do każdego kształtu ucha. Występuje w nich regulacja głośności i możliwość korekty programów. Możliwe jest montowanie cewki telefonicznej, co jest pomocne przy rozmowach. W porównaniu z mniejszymi aparatami są łatwiejsze w obsłudze. Większe baterie niż w modelach najmniejszych rozmiarów wymagają rzadszych wymian, co prowadzi do oszczędności.
  • niewidoczne w kanale (IIC – invisible in canal) – umieszczane w kanale słuchowym. Konieczne jest odrębne dopasowanie dla każdej osoby. Ten wariant jest jeszcze mniejszy niż modele ITE, ale z tego powodu obsługa jest trudniejsza. To odpowiedni wybór dla osób z niewielkimi, jak i umiarkowanymi problemami ze słuchem. Możliwość swobodnego korzystania z telefonu to istotny atut tych modeli. Podobnie jak w większych urządzeniach, mamy możliwość regulacji głośności.
  • całkowicie wewnątrzkanałowe (CIC – complete in canal) – umieszczane głęboko w kanale słuchowym, dzięki temu praktycznie niewidoczne. Niezbędne jest idealne dopasowanie ich do konkretnego kanału słuchowego. Regulacja wolumenu lub programu wymaga użycia specjalnego pilota. Takie modele są polecane osobom sprawnym manualnie. Niewielka bateria wymaga częstszych wymian. Modele z tej grupy, są rekomendowane raczej osobom z niewielkim defektem słuchu z powodu niewielkiego wzmocnienia. Słaba wentylacja ucha może powodować częstsze stany zapalne – należy mieć to na uwadze przy wyborze aparatu.

Największymi zaletami odpowiednio dobranych aparatów słuchowych jest powrót do normalnego życia. Stan psychiczny, jak i fizyczny ulega natychmiastowej poprawie. Możliwe jest odbudowanie utrudnionych wcześniej kontaktów z rodziną i z innymi ludźmi.

Inspirowane: Strefasluchu.pl – aparaty słuchowe phonak