23 sierpnia, 2024
HOT!
19 sierpnia, 2021

Audiometria słowna – jak wygląda badanie?

Autor 0 98 Views

Każdy ubytek słyszenia wymaga diagnostyki, a audiometria to wartościowa pomoc dostępna u profesjonalnego protetyka. Jak wygląda badanie i czy trzeba się do niego specjalnie przygotować?

Bardzo komfortowe warunki badania

Badanie odbywa się w kabinie ciszy uzupełnionej o słuchawki, które przekazują pacjentowi wyrażenia do płynnego powtórzenia, oczywiście z różnym natężeniem. To umożliwia szybkie potwierdzenie zaburzeń słuchu. Procentowy wynik dobrze odtworzonych zdań pokazuje skutecznie możliwości komunikacyjne pacjenta. Audiometria nie boli, nie wymusza żadnych dodatkowych inwestycji ze strony pacjenta i odbywa się w optymalnym środowisku eliminującym zakłócenia. Z reguły audiometria słowna przebiega oddzielnie na każde ucho. Charakteryzowana metoda uzupełnia się bezpośrednio z audiometrią totalną.

Od czego zależy jakość diagnostyki słuchu?

Jakość diagnostyki zależy w dużym stopniu od przygotowanych testów słownych. Niektórzy pacjenci naturalnie rozumieją lepiej zwykłą mowę niż nietypowe, pojedyncze wyrazy, a to może powodować pewne błędy w ocenie niedosłuchu. Najlepiej sprawdza się odsłuchiwanie wyrazów wielosylabowych oraz występujących często w komunikacji międzyludzkiej. Źle przygotowany test może wpływać na decyzję o dopasowaniu aparatu, dlatego to metoda uzupełniająca, a nie główna. Audiometrię słowną można oczywiście powtórzyć w celu uśrednienia, potwierdzenia wyników. Czy taki rodzaj diagnostyki sprawdzi się u dzieci? Na pewno nie w bardzo młodym wieku ze względu na ograniczone zdolności językowe. Protetycy zalecają audiometrię dopiero od 6 roku życia, a nawet nieco później.

Kiedy warto się zdecydować na wizytę u protetyka?

Pacjent, który odczuwa wahania równowagi na co dzień, nie może się skoncentrować, unika kontaktu z innymi ludźmi w zwykłych sytuacjach towarzyskich, albo podejrzewa niedosłuch po incydencie akustycznym powinien zgłosić się na audiometrię ze względu na brak inwazyjności i szansę uzyskania szybkiego wyniku. To metoda potwierdzająca, czy pacjent radzi sobie z rozumieniem zwykłych sytuacji. Informacje z audiometrii słownej pomagają w dopasowaniu aparatu słuchowego. Protetyk dysponuje z reguły wieloma testami, co daje nieco większe możliwości indywidualnego dopasowania diagnostyki, albo jej rozszerzenia przy wynikach niejednoznacznych. Wyniki badania przekazuje się bezpośrednio protetykowi, ale stanowią również uzupełnienie konsultacji laryngologicznych.

Kilka wskazówek dotyczących właściwego przygotowania przed diagnostyką

Profesjonalna audiometria słowna pokazuje wyraźnie, czy pacjent radzi sobie w codziennej komunikacji z drugim człowiekiem i czy powinien zastanowić się nad inwestycją w aparat słuchowy. Przed diagnostyką warto potwierdzić u laryngologa stan uszu i dokładnie wyczyścić kanały. Ważna wskazówka to ochrona słuchu przed badaniem, czyli pacjent nie powinien narażać się na słuchanie głośnej muzyki, ani na inny rodzaj hałasu. Nawet przy średnim, dużym niedosłuchu dyskretny aparat słuchowy umożliwia powrót do społeczeństwa i zwykłych aktywności.