31 maja, 2024
HOT!
25 czerwca, 2018

Czy wlewy witaminowe są bezpieczne?

Autor 0 533 Views

Od niedawna w Polsce pojawia się coraz więcej placówek oferujących wlewy dożylne. Mają one być alternatywną formą uzupełniania niedoborów witamin, regeneracji organizmu lub detoksykacji. Czy wlewy witaminowe są nam w ogóle potrzebne i czy są bezpieczne?

Niezbędna suplementacja?

Oprócz zażywania witaminy D w okresie jesienno-zimowym, przeciętny Europejczyk nie potrzebuje dodatkowej suplementacji. Zdrowe odżywianie się i zbilansowana dieta powinny wystarczyć. Doustne spożywanie witamin bez nadzoru lekarza może być bardzo niebezpieczne. W rzadkich przypadkach jest jednak potrzebne – szczególnie, gdy mamy zwiększone zapotrzebowanie na niektóre z nich lub występuje ich niedobór.

Z drugiej strony, nasz organizm nie wykorzysta tabletki w stu procentach, ponieważ po połknięciu musi ona zostać przez niego strawiona, wchłonięta, i zmetabolizowana. Czy nie lepiej w takim razie korzystać z wlewów witaminowych, które trafiają bezpośrednio do układu krążenia?

Niebezpieczeństwo dożylnych terapii.

Wlewy dożylne są zwykle podawane jedynie ciężko chorym pacjentom w szpitalach, w celu uzupełnienia ich diety. Bardzo nierozsądne jest korzystanie z takiej metody, kiedy nie mamy poważnych problemów ze zdrowiem. Dojście dożylne zawsze stanowi dla nas zagrożenie, ponieważ narusza ciągłość tkanek. Może w konsekwencji doprowadzić do stanu zapalnego, a nawet powikłań zagrażających życiu. Z tego powodu lekarze zalecają najpierw suplementację doustną. Jedynie w skrajnych przypadkach decydują o wprowadzeniu wlewów dożylnych.

Należy pamiętać, że każda syntetyczna witamina lub inna substancja, która ma za zadanie leczyć, zawsze posiada również skutki uboczne. Rzekome efekty wlewów dożylnych nie mają żadnego potwierdzenia naukowego. Oprócz tego, że nie znamy skutków ubocznych takich zabiegów, nie wiemy też, czy będziemy mieli z nich jakiekolwiek korzyści. Nie wykazano bowiem, że wlewy dożylne faktycznie pomagają we wzmocnieniu odporności, przyspieszaniu metabolizmu czy detoksykacji organizmu.

Suplementowanie nadmiernej ilości witamin może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Szczególnie, jeśli robimy to bez konsultacji z lekarzem. Stosowanie wlewów dożylnych w sposób nieodpowiedzialny i bardziej rekreacyjny, niż związany z profesjonalnym leczeniem, może okazać się naprawdę niebezpieczne. Oprócz tego, że nie istnieją są żadne naukowo poparte korzyści takich metod, stosując je, narażamy się na utratę zdrowia a nawet życia.

Następny

Jak ćwiczyć w ciąży?

25 czerwca, 2018 0