Niechęć do seksu stanowi wstydliwy problem, z którym boryka się niejedna para. Brak ochoty na igraszki często prowadzi do poczucia winy partnera, który upatruje przyczyny takiego stanu rzeczy we własnym postępowaniu. W rzeczywistości, niechęć do zbliżeń może być powiązana z rozwijającą się infekcją intymną. Czym jest suchość okolic intymnych i dlaczego stanowi ona tak wstydliwy problem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w treści dzisiejszego wpisu.
Czym jest suchość pochwy?
Kłopotliwa dolegliwość obniżająca satysfakcję z życia bieżącego i erotycznego często stanowi powód do wstydu. W rzeczywistości, suchość pochwy jest dość powszechnie występującym problemem, bez względu na wiek.
Przypadłość tego typu zwykle następuje na skutek obniżenia odporności lub nagłego wzrostu lub spadku stężenia estrogenów. Może pojawić się również na skutek przyjmowania niektórych leków, w tym antykoncepcji hormonalnej. Dolegliwość można rozpoznać po następujących objawach:
- uczucie suchości okolic intymnych,
- wrażenie parcia na mocz,
- zaczerwienienie i swędzenie,
- dyskomfort podczas oddawania moczu,
- ból w trakcie stosunku.
Dlaczego suchość pochwy należy leczyć?
Zbyt niska ilość śluzu w pochwie sprawia, że błony śluzowe są narażone nie tylko na urazy mechaniczne. Nieleczona suchość może doprowadzić do pojawienia się infekcji pochwy. Zaczerwienienie i suchość okolic intymnych sprawia również, że dla danej kobiety stosunki stają się nieprzyjemne, a wręcz bolesne. W związku z tym, po stwierdzeniu objawów suchości pochwy należy niezwłocznie udać się do gabinetu ginekologa.
Jak leczy się suchość pochwy?
Zanim przejdzie się do leczenia, koniecznym jest ustalenie źródła występowania suchości pochwy. Jeśli problem jest następstwem aktywnej choroby okolic intymnych, najpierw należy wyleczyć już trwającą chorobę. Po przywróceniu naturalnej flory bakteryjnej pochwy można przejść do terapii zaczerwienienia i swędzenia okolic intymnych.
Przykrą dolegliwość można wyleczyć zarówno hormonalną terapią zastępczą, jak również dopochwowymi globulkami nawilżającymi. Lekarz może przepisać pacjentce również krem lub maść na suchość okolic intymnych, zawierającą skład bezpieczny dla wrażliwych błon śluzowych. Preparaty tego typu bazują na substancjach o silnych właściwościach nawilżających i łagodzących. Ostateczny rodzaj terapii jest dobierany na podstawie wywiadu z pacjentem oraz przyczyny wystąpienia suchości pochwy.
Suchość pochwy – jak można jej zapobiec?
Dbanie o higienę okolic intymnych pozwala skutecznie zapobiec nawrotowi przykrej dolegliwości. W tym celu należy sięgnąć po delikatne środki myjące o neutralnym pH. Warto zrezygnować z gąbek i myjek wielorazowych, ponieważ na ich powierzchni rozwijają się chorobotwórcze drobnoustroje.
Wrażliwe błony śluzowe potrzebują również odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Z tego powodu zaleca się więc zrezygnowanie z noszenia zbyt ciasnej bielizny czy mocno przylegających spodni. Ciepłe i wilgotne środowisko stanowi idealne warunki do rozwoju infekcji. Chcąc zadbać o okolice intymne należy również zwracać uwagę na narzędzia wykorzystywane do mycia.