29 maja, 2024
HOT!
  • Home
  • Medycyna
  • Dlaczego wraz z wiekiem pogarsza nam się słuch?
22 czerwca, 2022

Dlaczego wraz z wiekiem pogarsza nam się słuch?

Autor 0 44 Views

Wraz z wiekiem organizm człowieka starzeje się, przez co pogorszeniu ulegają podstawowe funkcje ruchowe i poznawcze. Narząd wzroku i słuchu również słabnie wraz z upływem czasu, powodując problemy z ostrością widzenia oraz problemy ze słyszeniem dźwięków o wysokiej częstotliwości. Procesów starzenia nie da się powstrzymać ani odwrócić, można je jednak znacząco spowolnić. A jak skutecznie zadbać o słuch?

Dlaczego słuch pogarsza się wraz z wiekiem?

Niedosłuch starczy jest spowodowany ubytkiem lub zniszczeniem komórek rzęsatych, które znajdują części ucha zwanej ślimakiem i są odpowiedzialne za odbiór dźwięków. Każdy człowiek rodzi się z ograniczoną ilością tych komórek i jeśli dojdzie do ich uszkodzenia, to wówczas w ich miejsce nie powstaną nowe komórki, a strata będzie nieodwracalna. Co ważne pierwsze ubytki w słuchu mogą się pojawić już po ukończeniu 30 lub 40 roku życia, jednak zwykle są na tyle małe, że dana osoba może ich nie zauważyć.

Jak można zadbać o słuch?

Istnieje wiele chorób i sytuacji, które mogą w znaczącym stopniu przyczynić się do przedwczesnego pogorszenia słuchu nawet u stosunkowo młodych ludzi. Dlatego o uszy powinno się dbać przez całe życie, a nie dopiero wtedy, gdy pojawi się głuchota starcza. Jeśli dana osoba, chce uniknąć niedosłuchu, to przede wszystkim nie może bagatelizować infekcji górnych dróg oddechowych. Każda choroba czy nawet drobne przeziębienie musi zostać całkowicie wyleczone i to najlepiej pod nadzorem lekarza. Poza tym na co dzień trzeba unikać hałasów i chronić słuch przed dźwiękami o dużym natężeniu. Głuchota starcza może być również spowodowana urazami ucha, dlatego zawsze jeżdżąc na rowerze czy deskorolce, należy zakładać kask ochronny.

Kiedy warto zdecydować się na cyfrowy aparat słuchowy?

Pogorszenie słuchu wraz z wiekiem jest nieuchronne, nawet jeśli dana osoba bardzo dbała o swoje uszy i przestrzegała wszystkich zaleceń lekarskich. Jednak ubytek słuchu może być uzależniony również od czynników genetycznych, wobec czego nie każdy 70-latek będzie cierpiał na znaczny niedosłuch. Jeśli problemy ze słuchem nie utrudniają codziennego funkcjonowania, to seniorzy zwykle odwlekają w czasie decyzję o zakupie cyfrowego aparatu słuchowego. Jednak gdy głuchota starcza uniemożliwia sprawne komunikowanie się z otoczeniem i korzystanie z ogólnodostępnych rozrywek, to wówczas warto rozważyć zamówienie nowoczesnego aparatu.

Warto podkreślić również, że współczesne cyfrowe aparaty słuchowe są bardzo wygodne i wyglądają niezwykle estetycznie oraz przede wszystkim nie rzucają się w oczy. Poza tym taki aparat idealnie dopasowuje się do ucha, dzięki czemu senior bardzo szybko przyzwyczai się do niego, a wręcz zapomni o jego obecności. Dlatego, gdy pojawią się pierwsze oznaki niedosłuchu, warto rozważyć zamówienie aparatu, który znacząco poprawi komfort życia danej osoby.