5 stycznia, 2024
HOT!
  • Home
  • Medycyna
  • Jesteś w ciąży? Koniecznie odwiedź stomatologa!
29 października, 2018

Jesteś w ciąży? Koniecznie odwiedź stomatologa!

Autor 0 435 Views

Kobiety w ciąży często nie zdają sobie sprawy jaki wpływ na przebieg ciąży i zdrowie dziecka ma stan ich uzębienia. Niestety, niejednokrotnie stronią one od wizyt u stomatologa, a spowodowane jest to wciąż obecnymi mitami o niekorzystnym wpływie leczenia zębów na płód i jego rozwój. Tymczasem istnieje wiele powikłań, takich jak zakażenia bakteryjne, niska masa dziecka po urodzeniu lub nawet przedwczesny poród, które mogą wynikać ze złego stanu uzębienia. Kobiety w ciąży i w okresie połogu mogą korzystać z konsultacji i pełnego leczenia stomatologicznego za darmo w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Trymestr, a dozwolone zabiegi

W idealnym świecie kobieta powinna zadbać o pełne wyleczenie zębów przed rozpoczęciem ciąży. Stan błogosławiony i jego rozpoczęcie nie zawsze da się jednak przewidzieć. W związku z tym, uspokajamy – leczenie próchnicy jest bezpieczne przez cały okres ciąży. Należy poddać się mu jak najszybciej, gdyż ta choroba zębów może szkodzić zarówno organizmowi matki, jak i dziecka. Usuwanie próchnicy i wypełnianie ubytków przeprowadzane jest w sposób tradycyjny – podkłady używane do wypełniania nie przenikają struktury zęba i są bezpieczne dla płodu.

W okresie ciąży należy również udać się do periodontologa celem oceny stanu błony śluzowej i przyzębia. Hormonalne zmiany następujące w okresie ciąży mogą wpływać na stan przyzębia ( krwawienie dziąseł , zmiany rozrostowe , guzy ciążowe etc.) Leczenie periodontologiczne może być prowadzone w każdym trymestrze prawidłowo przebiegającej ciąży i powinno być kontynuowane po urodzeniu dziecka .

Leczenie kanałowe zęba w ciąży jest niewskazane w pierwszym trymestrze. W pozostałych trymestrach decyzję o leczeniu podejmuje lekarz stomatolog. Związane jest to z reguły z koniecznością wykonania badania RTG, które jest niewskazane przez cały okres ciąży, a w szczególności podczas pierwszego trymestru. W takiej sytuacji warto odwiedzić gabinet dysponujący mikroskopem endodontycznym lub elektronicznym endometrem, dzięki czemu lekarz przeprowadzi badanie bez konieczności naświetlania. Sam zabieg leczenia kanałowego chorego zęba jest niegroźny, a usunięcie bakterii rozprzestrzeniających się z takiego zęba na resztę organizmu nie tylko wskazane, a wręcz konieczne.

Poranne nudności zagrożeniem dla zębów

Ciąża nie służy zębom kobiet. Poranne nudności i wymioty sprawiają, że do jamy ustnej kobiety dostaje się spora ilość soku żołądkowego, który składa się głównie z kwasu solnego. Kwas solny wywołuje nieodwracalne zmiany w jamie ustnej, niszcząc szkliwo, powodując nadwrażliwość zębów i prowadząc do próchnicy. Zaleca się, aby po porannych wymiotach płukać jamę ustną specjalnymi płynami przeznaczonymi dla kobiet w ciąży – o konkretne preparaty należy zapytać swojego stomatologa. Dzięki nim redukuje się szkodliwe działanie kwasu solnego. Warto również stosować pasty wzmacniające szkliwo, bogate we fluor i hydroksyapatyty.

Dieta kobiety w ciąży i jej wpływ na zęby dziecka

Pierwsze związki zębowe powstają już w 6 tygodniu ciąży. Przed porodem organizm dziecka wytwarza związki wszystkich zębów, zarówno mlecznych, jak i stałych. Proces mineralizacji i uwapnienia zębów również zachodzi podczas ciąży. Oznacza to, że dieta pacjentki kobiety w ciąży ma wpływ na zdrowe i mocne zęby dziecka. W związku z tym zalecana jest konsultacja ze stomatologiem, który pomoże nam określić jakie pokarmy będą sprzyjały prawidłowemu rozwojowi uzębienia maluszka jeszcze przed urodzeniem. Nieocenionymi produktami będą pokarmy mleczne i zielone warzywa liściaste, które naturalnie są bogate w wapń. Zaleca się również przyjmować produkty bogate w fosfor, fluor, witaminy (A, C, D i K) oraz żelazo. Tłuste ryby, kiszonki, chleb pełnoziarnisty, czy sezonowe warzywa i owoce także powinny znaleźć swoje miejsce w diecie ciężarnej kobiety.

Chore dziąsła zagrożeniem dla dziecka

Kobiety w ciąży szczególnie często cierpią na choroby przyzębia. Spowodowane jest to działaniem hormonów ciążowych, które sprawiają, że dziąsła często bolą, krwawią i stają się rozpulchnione. Objawów zapalenia dziąseł nie wolno ignorować – wiele bakterii potrafi przedostać się z jamy ustnej do krwioobiegu, skąd już blisko do serca czy nerek. W przypadku ciąży tego typu bakterie są także w stanie zaatakować płód. Wykazano bezpośredni związek złego stanu zdrowia dziąseł i niskiej masy urodzeniowej dziecka oraz przedwczesnych porodów. Pacjentki w ciąży powinny korzystać z past fluorkowych po każdym posiłku, stosować płukanki i czyścić przestrzenie międzyzębowe – wszystko po konsultacji i pod nadzorem dentysty.

Problemy z zębami utrudniają zajście w ciążę

Jak już wspominano, stan uzębienia wpływa zarówno na przebieg ciąży, jak i sam poród. Od niedawna jednak wiadomo, iż równie duży wpływ ma on na sam proces zapłodnienia. Choroby przyzębia mogą opóźnić zajście w ciążę – jest to związane z występowaniem związków pozapalnych we krwi kobiety. To właśnie dlatego zaleca się wizytę u dentysty i podjęcie każdego zaproponowanego przez dentystę leczenia zanim podejmie się starania o zajście w ciążę.

Podsumowując, kobiety w ciąży są szczególnie ważnymi pacjentkami w oczach dentystów. Stan zębów i dziąseł wpływa nie tylko na przebieg ciąży i poprawny rozwój płodu, ale również może utrudniać zajście w ciążę. Odpowiednia opieka i pomoc doświadczonego stomatologa pozwoli na bezpieczne leczenie zębów w trakcie ciąży.