27 marca, 2024
HOT!
  • Home
  • Medycyna
  • Masaż dla kobiet w ciąży – pokonaj ból pleców
13 sierpnia, 2021

Masaż dla kobiet w ciąży – pokonaj ból pleców

Autor 0 68 Views

Ból kręgosłupa to dolegliwość, na którą skarży się większość kobiet w okresie ciąży. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ kręgosłup jest wówczas mocno obciążony. Ból pleców może mieć różną moc, niekiedy tak dużą, że potrzebna jest pomoc medyczna. W jaki sposób można poradzić sobie z dolegliwością?

Ból pleców w czasie ciąży – przyczyny

Ból, na który uskarżają się kobiety w okresie ciąży, umiejscowiony jest na ogół w odcinku lędźwiowo-krzyżowym oraz piersiowym. Spowodowany jest on przede wszystkim powstającymi odchyleniami fizjologicznych krzywizn kręgosłupa.

Bezpośrednich przyczyn bólu pleców w ciąży może być natomiast wiele. Do najczęstszych z nich należą:

  • zmiana ustawienia kości miednicy oraz krzyżowej na skutek powiększania się ścian macicy,
  • przyrost wagi ciała oraz brzucha, co naturalnie zmienia środek ciężkości.
  • powiększenie się biustu, co obciąża odcinek piersiowy kręgosłupa.

Masaż dla kobiet w ciąży jako metoda radzenia sobie z bólem

Jest wiele domowych sposobów, które mogą pomóc w uśmierzeniu bólu pleców w ciąży. Wymienić należy m.in. umiarkowaną aktywność fizyczną, spacery oraz unikanie długotrwałego stania w miejscu. Są to jednak doraźne sposoby, które nie zawsze okażą się skuteczne. Polecanym zabiegiem, który pomoże pokonać ból pleców, jest masaż dla kobiet w ciąży.

Masaż teoretycznie można wykonać nawet samodzielnie, jednak w przypadku kręgosłupa zdecydowanie warto oddać się w ręce rehabilitanta. Specjalne ułożenie podczas masażu umożliwia wykonanie go nawet w zaawansowanej ciąży. Regularne wykonywanie masażu może zapobiegać powstawaniu dolegliwości bólowych kręgosłupa oraz łagodzić te występujące.

Jak wygląda masaż dla kobiet w ciąży?

Masaż w ciąży wykonywany może być w leżeniu na boku lub w pozycji siedzącej z głową opartą o stół. Masaż w pozycji leżącej powinien być wykonywany na lewym boku, ponieważ taka pozycja zapobiega uciskowi na żyłę główną dolną oraz ułatwia przepływ krwi. W pozycji leżącej na boku wykonywany jest zazwyczaj masaż pleców, rąk oraz nóg. W przypadku, kiedy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do takiego sposobu ułożenia, dopuszczalne jest przeprowadzenie masażu w pozycji siedzącej.

Gdzie wykonać masaż dla kobiet w ciąży?

Masaże tego typu znajdują się w ofercie zarówno salonów medyczno-kosmetycznych, jak i gabinetów fizjoterapeutycznych i klinik. Z reguły dzielą się one na masaże typowo relaksacyjne oraz te lecznicze. W przypadku masażu kręgosłupa oczywiście warto skorzystać z masażu leczniczego, wykonanego przez specjalistę. Zwykłe salony kosmetyczne nie posiadają odpowiednio wykwalifikowanego personelu. W dużych miastach, na przykład w Warszawie jest z pewnością wiele. Jeśli chodzi o profesjonalny masaż, Ursynów lub inne dzielnice mogą pochwalić się szerokim gronem dostępnych specjalistów.

Ból pleców w ciąży to bardzo uciążliwa dolegliwość, która znacznie obniża komfort życia kobiety. Warto zadbać, aby go jak najbardziej zminimalizować. Masaż to rozwiązanie, które pomoże skutecznie pokonać dolegliwości bólowe.

inspiracja: rehabilitacja-mw.pl – rehabilitacja w Warszawie