27 marca, 2024
HOT!
2 grudnia, 2021

Rodzaje protez stosowanych w stomatologii

Autor 0 56 Views

Stomatologia proponuje pacjentom coraz lepsze uzupełnienia protetyczne. Na jaki rodzaj protezy warto się zdecydować i co warto wiedzieć przed wizytą u profesjonalnego protetyka?

Akrylowe protezy – najtańsze, ale i skuteczne rozwiązanie dla każdego pacjenta

Protezy wykonuje się z różnych materiałów, które wytrzymują nacisk, czy to przy zwykłym mówieniu, czy przeżuwaniu pokarmów. Jeden z najtańszych i powszechnie spotykanych materiałów u protetyków to akryl. Proteza akrylowa to z reguły rozwiązanie tymczasowe ze względu na stopniowe pogarszanie się przylegania w jamie ustnej. Protetyk może zaproponować częściowe lub całościowe uzupełnienie w zależności od skali ubytków. Akryl to materiał refundowany, stosunkowo tani, prosty w serwisowaniu i dobrze wygląda.

Kombinowane, czyli nieco lepiej przylegające

Protezy kombinowane to już nieco bardziej zaawansowane konstrukcje, ponieważ zwiększają estetykę w jamie ustnej i eliminują problem z widocznymi klamrami. Protezy kombinowane przylegają bezpośrednio, czy to do zdrowych zębów pacjenta, czy do wstawionych implantów. Proteza kombinowana po właściwym umiejscowieniu trzyma się w trwały sposób i eliminuje dyskomfort spowodowany tańszymi rodzajami uzupełnień.

Nakładkowa metoda uzupełnienia

W przypadku bardzo dużych braków w jamie ustnej pacjent może zdecydować się na protezy nakładkowe wyróżniające się idealnym dopasowaniem. Proteza nakładkowa nie przesuwa się przy jedzeniu, czy rozmowie i nadaje nawet nieco lepszy wygląd twarzy. Wszystkie braki z uzębieniu należy szybko rozwiązywać, ponieważ zaniedbania prowadzą do zapadania się pewnych części twarzy. Pacjent bez zębów nie tylko źle wygląda, ale traci siłę przy przeżuwaniu pokarmów i zdolność płynnej komunikacji.

Całkowite lub częściowe uzupełnienie

Protezy można podzielić na całkowite, częściowe, szkieletowe (nieosiadające), czy osiadające i przenoszące siły żucia z błony śluzowej bezpośrednio na kość. W przypadku utraty pojedynczego zęba lepiej zdecydować się na implant stomatologiczny.

Co warto przeanalizować przed zamówieniem protezy w gabinecie protetycznym?

  • czy uzupełnienie wpływa faktycznie na estetykę twarzy,
  • czy proteza dobrze imituje naturalne, a nawet dotychczasowe zęby pacjenta,
  • czy naprawa protez jest droga i w jakiej częstotliwości w ogóle wymagana?
  • czy nie uszkadza dziąseł, błony śluzowej i kości?
  • czy proteza nie przemieszcza się przypadkowo w codziennych sytuacjach,
  • czy można z nią spać bez ryzyka?

Dobra proteza przywraca komfort, a z tańszymi modelami nie ma problemu przy refundacji

Dobra proteza charakteryzuje się stabilnością oraz stosunkowo krótkim czasem adaptacji. Przy droższych modelach ten czas skraca się do kilku dni. NFZ refunduje najtańsze, głównie akrylowe rodzaje protez, więc to szansa na szybkie odzyskanie komfortu żucia. Trudno powiedzieć, która proteza jest najlepsza, ponieważ wiele zależy od konsultacji, preferencji pacjenta, budżetu, zastosowanych materiałów i technologii. Z reguły im bardziej termoelastyczny materiał, tym lepiej, ponieważ lepiej dopasowuje się do jamy ustnej i nie szkodzi tak bardzo dziąsłom.