5 grudnia, 2024
HOT!
  • Home
  • Medycyna
  • USG ślinianek – kiedy należy zgłosić się na badanie?
26 sierpnia, 2018

USG ślinianek – kiedy należy zgłosić się na badanie?

Autor 0 703 Views

Ślinianki to parzyste gruczoły położone w jamie ustnej. Są one odpowiedzialne za proces produkcji oraz wydzielania śliny. Ślinianki swoje funkcje pełnią należycie wyłącznie wtedy gdy są zdrowe. Czasami zdarza się jednak, że ulegają one procesowi chorobowemu. Powiększenie obwodu szyi, odczuwanie bólu w okolicach ślinianek, czy też wyczuwalny guz to symptomy, których nie można bagatelizować. Wizyta w gabinecie specjalisty i odpowiednie badania diagnostyczne, na przykład USG ślinianek,mogą pomóc w znalezieniu przyczyn problemu.

Wskazania do przeprowadzenia USG ślinianek

Ślinianki, położone w przedniej części układu pokarmowego, produkują ślinę, która bierze udział w formowaniu kęsa pokarmowego, we wstępnym trawieniu pokarmów, pomaga odbierać smak, normujące pH w jamie ustnej, oraz ma działanie bakteriobójcze.

Dolegliwości bólowego w okolicach ślinianek przyusznych, ślinianek podżuchwowych oraz ślinianek podjęzykowych wymagają przeprowadzenia badania ultrasonograficznego. Poza bólem, głównym wskazaniem do wykonania USG jest powiększenie gruczołów ślinowych, które wynikać może m.in. z:

  • wirusowego zapalenia ślinianek – objawia się ono m.in. bólem głowy, gorączką, obrzękiem, problemami z połykaniem, uczuciem zmęczenia. Występuje najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym,
  • kamicy ślinianek – to dolegliwość, w której w obrębie ślinianki w wyniku zaburzeń w produkowaniu śliny tworzą się drobne kamienie. Z reguły są to kamienie, na które składają się węglany wapnia lub fosforany. Kamica zazwyczaj atakuje ślinianki podżuchwowe (ok. 85% przypadków),
  • zespołu Sjögrena (tzw. zespół suchości) – to choroba autoimmunologiczna, która objawia się suchością w ustach, problemami z żuciem, połykaniem jedzenia i z mową, utrata/zaburzenia smaku i węchu, próchnica zębów. Objawy pozagruczołowe w przypadku zespołu Sjögrena to m.in. zmiany w płucach, nerkach, powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie trzustki,
  • zmian nowotworowych – rzadko diagnozowany rodzaj nowotworu (1% nowotworów człowieka), z reguły łagodny. W większości przypadków jest on umiejscowiony w śliniance przyusznej. Obecność nowotworu ślinianek wiąże się z bólem, obrzękiem, czasem niedowładem mięśni twarzy.

USG ślinianek – jak się przygotować do badania?

Wszystkie z wymienionych objawów skłaniają do wykonania USG ślinianek. Co ważne, badanie to można przeprowadzić wielokrotnie. Nie powoduje ono żadnych skutków ubocznych. Badanie jest w pełni bezpieczne, nawet dla kobiet w ciąży.

Pacjent w żaden sposób nie musi przygotowywać się do wykonania badania USG ślinianek, tak jak ma to miejsce przed USG jamy brzusznej. Jedynie w przypadku mężczyzn zalecane jest zgolenie zarostu, co znacznie ułatwi wykonanie badania. USG ślinianek nie wiąże się z koniecznością odstawienia przyjmowanych leków.

Przebieg badania

Badanie ultrasonograficzne ślinianek przeprowadzane się u pacjentów znajdujących się w pozycji leżącej z delikatnie odchyloną głową i odsłoniętą szyją. W trakcie badania technik porusza po szyi pacjenta specjalną głowicą. W ten sposób sprawdza wielkość gruczołów oraz obecność ewentualnych zmian zapalnych. Diagnosta w trakcie wykonywania badania USG ślinianek może poprosić chorego o przełknięcie śliny albo o powiedzenie czegoś nagłos. W wyniku przeprowadzonego badania USG uzyskuje się obraz ślinianek i ich otoczenia, można kontrolować strukturę miąższu gruczołów, i tym samym wykrywać możliwe do wystąpienia guzki oraz torbiele. W trakcie badania USG ślinianek przeprowadza się także kontrolę węzłów chłonnych, które zlokalizowane w okolicach szyi.

Wynik badania jest widoczny natychmiast na ekranie monitora. W sytuacji występowanie jakichkolwiek zmian, określa się ich położenie oraz mierzy się ich wielkość. Diagnosta ma możliwość wykonania zdjęć badanych gruczołów. Po przeprowadzeniu USG ślinianek w trakcie, którego wykryto nieprawidłowości, możliwe staje się zaplanowanie leczenia bądź określenie miejsca biopsji. Badanie ultrasonograficzne ślinianek pozwala na monitorowanie procesu leczenia, u pacjentów u których przeprowadzono zabieg w okolicach szyi.

Zapraszamy po więcej informacji na stronę: http://www.gabinetusg.com.pl