31 maja, 2024
HOT!
  • Home
  • Medycyna
  • Wyrzucając leki do kosza, szkodzisz środowisku
3 sierpnia, 2018

Wyrzucając leki do kosza, szkodzisz środowisku

Autor 0 895 Views

W wielu domowych apteczkach zalegają przeterminowane leki, stary zaschnięty syrop, niedokończony antybiotyk i wiele innych. Mało kto na bieżąco zajmuje się ich przeglądaniem i porządkowaniem. A są to często bomby chemiczne, które niepotrzebnie leżą w szafkach. Jednak największym problemem nie jest brak miejsca spowodowany ich zaleganiem, większym problemem staje się ich pozbycie.

Trucizna

Nasze środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone, w dużej mierze spowodowane jest to bezmyślnym wyrzucaniem leków do śmieci. Nie zastanawiamy się nad konsekwencjami tylko wyrzucamy je, gdy tylko ich czas przydatności się skończy.

Wszystko, co wyrzucimy do śmieci trafia na wysypisko i może się tak zdarzyć iż te niezużyte leki trafią w nieodpowiedni ręce lub będą zalegać zatruwając w ten sposób środowisko naturalne. W wyniku rozkładu substancji znajdującej się w lekach powstaje poważne zagrożenie. Wiele składników może zanieczyścić wody gruntowe i może to doprowadzić do ich zatrucia.

Bardziej szkodliwe niż się wydaje

Zanieczyszczenie wody to jedno, ale co z organizmami żyjącymi w wodzie i w otoczeniu? Jak już wcześniej wspomniano wszelkie substancje rozkładając się tworzą skażenie ekologiczne. Wszystkie żywe organizmy żyjące w wodzie giną bądź tracą swoje właściwości. Dotyczy to także otoczenia, różnego rodzaju roślinności i zwierząt. Ryby żyjące w wodzie oraz inne istoty  niestety mogą nie przeżyć. Natura nie jest w stanie sama sobie poradzić z tak dużym zagrożeniem. Ludzie nie zdają sobie sprawy że takie zachowanie powoduje zachwianie środowiska naturalnego, że wiele gatunków pożytecznych stworzeń może wyginąć.

Jak sobie radzić?

Najprostszym rozwiązaniem jest zaniesienie wszystkich przeterminowanych i niezużytych leków do apteki. Znajdują się tam odpowiednie kosze, do których możemy je wrzucić, i w ten sposób pomóc środowisku. Innym problemem, z którym należy walczyć, jest magazynowanie niepotrzebnych środków.  Bardzo często kupujemy leki na tak zwaną ‘’czarną godzinę’’, która nie nadchodzi. Są to leki przeciwbólowe, na zgagę czy żołądek oraz wiele innych, niepotrzebnych w danym momencie. Nagminne jest również kupowanie suplementów diety i niewykorzystywanie ich lub też korzystanie z aptecznych promocji. Właśnie w ten sposób w domu pojawia się wiele przeterminowanych leków. Chcemy żyć w czystym, zadbanym środowisku sami niewiele robiąc w tym kierunku.

Czasami wystarczy tak niewiele. Powinniśmy dawać dobry przykład naszym dzieciom i najbliższym oraz uświadamiać, jak natura jest ważna dla życia każdego człowieka. Dbajmy o nią, wtedy ona oddam nam w zamian to co najpiękniejsze czyli zdrowe, świeże powietrze i piękne krajobrazy.

Inspirowane: ekoemka.com.pl – odbiór przeterminowanych leków