31 maja, 2024
HOT!
 • Home
 • Medycyna
 • Zdrowie intymne w okresie menopauzy – jak o siebie zadbać?
20 stycznia, 2022

Zdrowie intymne w okresie menopauzy – jak o siebie zadbać?

Autor 0 69 Views

Menopauza to szczególny okres w życiu kobiety. W tym czasie w organizmie dochodzi do wielu zmian, co przekłada się na wszelkiego rodzaju przykre dolegliwości. Jedną z najbardziej frustrujących jest suchość pochwy. Jak można sobie z nią poradzić? Jak poprawić zdrowie intymne w czasie menopauzy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w treści niniejszego wpisu.

Menopauza – co powinno się o niej wiedzieć?

Klimakterium lub okres pokwitania, czyli menopauza można zdefiniować jako ustanie cyklu miesiączkowego. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że o menopauzie można mówić w przypadku, gdy krwawienie miesiączkowe nie nastąpiło przez ostatnie 12 miesięcy. Klimakterium nie jest jednak równoznaczne z ustaniem krwawienia w innych okolicznościach np. po operacji usunięcia macicy czy jajników lub też z uwagi na nagłą utratę masy ciała w krótkim czasie.

Z biologicznego punktu widzenia menopauza stanowi moment utraty możliwości rozrodczych. Klimakterium następuje zwykle między 45. a 55. rokiem życia, zaś w Polsce wiek średni menopauzy szacowany jest na 50 lat.

W czasie menopauzy dochodzi do stopniowego obniżenia produkcji tzw. żeńskich hormonów. Na skutek tego zjawiska często dochodzi do szeregu objawów, które mogą powodować trudności w codziennym funkcjonowaniu. Do najpopularniejszych z nich należy zaliczyć:

 • bezsenność,
 • uczucie zmęczenia,
 • uderzenia gorąca,
 • kołatanie serca,
 • suchość skóry i utrata jej elastyczności,
 • wahania nastroju,
 • obniżone libido,
 • suchość pochwy.

Suchość pochwy – jak sobie z nią poradzić?

Suchość pochwy objawia się zaczerwienieniem, swędzeniem i uczuciem dyskomfortu w okolicach intymnych. Tego typu dolegliwości powodują nie tylko problem z oddawaniem moczu, ale często rzutują również na jakość życia seksualnego. Suchość pochwy jest konsekwencją zaburzenia produkcji śluzu. To z kolei dość charakterystyczny objaw towarzyszący menopauzie. Na szczęście, leczenie tego typu dolegliwości jest bardzo proste. Kluczowym w tym zakresie jest wizyta u ginekologa.

Po przeprowadzeniu badania, specjalista może przepisać kobiecie receptę na żel lub globulki na suchość pochwy po menopauzie. Tego typu preparaty posiadają składy bogate w naturalne substancje nawilżające, takie jak kwas hialuronowy czy kwas mlekowy. Posiadają również neutralne pH, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla wrażliwych błon śluzowych.

Jak łagodzić objawy menopauzy?

Klimakterium rzutuje nie tylko na samopoczucie fizyczne, ale również psychiczne. Część kobiet może w tym czasie odczuwać smutek z powodu niemożności zajścia w ciążę. Problem ten dotyczy szczególnie kobiet, które nie mają potomstwa. Specjaliści radzą, aby w czasie menopauzy pozwolić sobie na wytchnienie. Warto w tym okresie przewartościować swoje cele i pragnienia, to znaczy przyjrzeć się ich zaletom i wadom. Można to zrobić samodzielnie lub zdecydować się na terapię z psychologiem.

Chcąc poprawić samopoczucie fizyczne podczas menopauzy warto poświęcić czas na odpoczynek każdego dnia. Ciepła kąpiel, stosowanie ulubionego kremu do ciała czy relaks przy ulubionym filmie – wszystko to może okazać się strzałem w dziesiątkę redukowania objawów menopauzy. Dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne z pewnością przełoży się na podwyższoną jakość życia seksualnego.

 

 

Następny

Dlaczego ona nie chce TEGO robić?

16 marca, 2022 0