5 stycznia, 2024
HOT!
4 grudnia, 2018

Zmora naszych czasów, czyli wady postawy

Autor 0 1495 Views

Świat wokół nas zmienia się i ewoluuje. Wszędobylska elektronika sprawia, że coraz więcej czasu spędzamy przed różnego rodzaju ekranami, a coraz mniej – w ruchu. Siedzący tryb życia, nieprawidłowe nawyki żywieniowe i wzorce zachowań to najważniejsze przyczyny wad postawy. Problem ten nasila się, więc rośnie zapotrzebowanie na specjalistów fizjoterapii – może warto więc rozważyć związanie swojej zawodowej przyszłości właśnie z tym kierunkiem?

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Prawdą jest to, że nawyki kształtujące osobowość i styl życia nabywamy w najwcześniejszych latach. Warto więc zwrócić uwagę na sylwetkę i postawę dziecka. Nie wolno nam unikać badań okresowych czy ignorować zaleceń lekarskich.

Problemem wad postawy jest to, że powstają powoli, stopniowo. Czasem łatwo je przeoczyć, mając na co dzień kontakt z dzieckiem. Warto zwracać uwagę na to, co mówią osoby, które widzą nasze dziecko rzadziej – dziadkowie, dalsza rodzina, a nawet nieznajomi. Ważnym źródłem informacji będzie też lekarz rodzinny, który praktycznie przy każdej wizycie kontroluje postawę dziecka. Zgodnie z najnowszymi badaniami powstawanie wad postawy możemy podzielić na 3 etapy:

  1. Okres zmian czynnościowych – polega na tym, że niektóre partie mięśni są ciągle rozciągane, inne skurczane. Ten etap najczęściej jest bezobjawowy, dziecko nabywa tu złych nawyków.
  2. Okres powstawania przykurczów mięśni, ścięgien i więzadeł – na tym etapie można już zauważyć objawy nieprawidłowej sylwetki, przy czym nadal możliwe jest przy odpowiednim wysiłku doprowadzenie do utrzymania postawy prawidłowej. To ostatni dzwonek na w miarę bezinwazyjne odwrócenie procesu powstawania wad postawy.
  3. Okres zmian strukturalnych czyli utrwalonych przykurczów – w tym przypadku mówimy już o zmianach patologicznych wymagających interwencji lekarskiej i długotrwałej rehabilitacji.

Kręgosłup to swoisty stelaż dla naszego organizmu, osłania najważniejszą infostradę – rdzeń kręgowy. Warto więc o niego dobrze zadbać, aby cieszyć się jego sprawnością przez całe życie. W dzieciństwie, kiedy zrąb szkieletu nie jest jeszcze całkowicie skostniały, istnieje największa szansa na skuteczne niwelowanie wad postawy. Może mieć to wpływ na jakość całego dalszego życia człowieka. Do typowych wad postawy wieku dziecięcego należą skrzywienia kręgosłupa: kifoza, lordoza, skolioza, odstające łopatki, ważne są także wady nóg i stóp, stopy szpotawe, koślawe kolana, płaskostopie i tym podobne. Podstawowe wady są do wyeliminowania za pomocą np. zajęć gimnastyki korekcyjnej, niektóre poważniejsze czasem wymagają zabiegu operacyjnego.

Jak zapobiegać wadom postawy?

Warto zadbać o prawidłowe nawyki już od dziecka. Możesz zapisać dziecko na zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Zachęcaj do wspólnej aktywności fizycznej. Dbaj, aby nie spędzało godzin przed ekranem czy telewizorem, a jeśli już musi znajdować się w pozycji siedzącej, kup ergonomiczne, wygodne meble, np. krzesło o regulowanej wysokości. Istotny wpływ na nasz układ kostny ma witamina D, powstaje ona w organizmie pod wpływem promieni słonecznych, warto więc zapewnić dziecku warunki do zabawy na świeżym powietrzu. Zatroszcz się też o zdrowe nawyki żywieniowe dziecka – nie pozwól na powstanie nadwagi. Również łóżko, w którym śpi młody człowiek, powinno mieć odpowiedni, sprężysty, ale niezbyt miękki materac. Sprawdź, w czym i w jaki sposób dziecko nosi szkolne podręczniki i przybory. Odpowiednie są tornistry i plecaki, absolutnie wykluczone torby naramienne.

A jeśli pojawiła się już wada postawy?

Koniecznie skorzystaj z pomocy lekarza, który oceni powagę sytuacji i zdecyduje o dalszym postępowaniu. Pamiętaj im szybciej nadejdzie pomoc tym większa szansa na w miarę bezinwazyjną korektę postawy ciała. Nie zaniedbuj wskazanych form pomocy – gimnastyki, fizjoterapii.

Inspirowane: wsr.edu.pl – fizjoterapia

Następny

Masaż w prezencie

10 grudnia, 2018 0