29 maja, 2024
HOT!
7 maja, 2019

Model wyścigowy, ale budżetowy – czyli Honda CBR500R

Autor 0 488 Views

Honda posiada w swojej ofercie wiele modeli motocykli, więc każdy znajdzie coś dla siebie – motocykle z serii Touring, Adventure, Street, Off-road czy mniejsze pojazdy o pojemności silnika 123 cm3. Dla bardziej wymagających Honda produkuje motocykle z serii Super Sport – modele wyścigowe. Jednym z najnowszych jest Honda CBR500R. Czym się charakteryzuje i czym się wyróżnia wśród innych motocykli japońskiego producenta?

Charakterystyka CBR500R

Model ten łączy w sobie dużą moc, i sportowy wygląd. Przy projektowaniu motocykla zwrócono dużą uwagę na ergonomię, optymalne rozmieszczenie jego części oraz design. Model CBR500R inspirowany jest jego większym bratem CBR1000RR Fireblade. Dużą wagę przyłożono do tego, by otrzymać agresywny, sportowy wygląd, który uzyskano poprzez ostre kształty sylwetki, skrzydełka aerodynamiczne, umieszczenie uchwytów kierownicy pod górną półką i kontrastowy panel LED.

Dużą zaletą motocykla jest również jego optymalna budowa. Zbiornik paliwa jest zbudowany tak, by osiągnąć jego jak największą pojemność, przy czym nie zaburza on smukłej sylwetki pojazdu. Silnik natomiast został umieszczony w okolicy punktu osi wahacza, co pozwoliło na polepszenie sterowania motocyklem, szczególnie podczas szybkiej, sportowej jazdy. Zwiększona sztywność oraz lekkie koła z obręczami ze stopu aluminium, które zapewniają dodatkowo znakomitą przyczepność, przyczyniają się również do zwiększenia sterowności.

Silnik

Dużym atutem CBR500R jest silnik. Jak przystało na motocykl sportowy, umożliwia on osiąganie dużych prędkości i przyspieszeń. W nowej CBR-ce znajdujemy dwucylindrowy, rzędowy silnik chłodzony cieczą. Jego pojemność to 471 cm3. Motocykl posiada również zwiększony o 3-4% moment obrotowy w zakresie między 3000 a 7000 obrotów na minutę. Model CBR500R wyposażony jest też w 6-biegową skrzynię biegów ze sprzęgłem antyhoppingowym znanym z większych motocykli Hondy. Umożliwia to płynną zmianę biegów na wyższe, a także szybką ich redukcję bez zagrożenia zablokowania tylnego koła.

Model CBR500R może służyć nie tylko jako motocykl sportowy, ale też jako pojazd umożliwiający spokojne przemieszczanie się. Dzięki regulowanemu zawieszeniu motocykl dostosowuje się do każdego rodzaju nawierzchni czy szybkości poruszania się. Na zawieszenie składa się teleskopowy widelec z goleniami, system Pro-link i sztywny wahacz. Umożliwia to płynną jazdę i znakomitą sterowność w każdych warunkach. Motocykl wyposażony jest również w niezawodny system hamowania na każdej nawierzchni.

CBR500R a inne modele

CBR500R jest mniejszym modelem znanych motocykli Hondy. Kosztuje ponad trzy razy mniej niż Fireblade, na którym jest wzorowany. Silnik CBR500R charakteryzuje się pojemnością skokową 471 cm3, 2 cylindrami, mocą 35 kW przy 8500 obrotów na minutę i maksymalnym momentem obrotowym rzędu 43 Nm przy 7000 obrotach na minutę. W nieco wyższej cenie możemy otrzymać model CBR650R, który ma silnik 4-cylindrowy o pojemności 649 cm3, mocy 70 kW przy obrotach 12000 na minutę, z maksymalnym momentem obrotowym 64 Nm. Przewagą CBR500R jest większa pojemność zbiornika paliwa, małe zużycie paliwa rzędu 3,5 l na 100 km oraz bardziej sportowy wygląd. CBR1000RR Fireblade, na którym wzorują się te dwa modele, ma silnik o pojemności 1000 cm3, 4-cylindrowy, o mocy maksymalnej 141 kW, obrotach 13000 na minutę i maksymalnym momencie obrotowym 114 Nm. Posiada ponadto aluminiową ramę i zaawansowane systemy technologiczne wspomagające jazdę, jak np. RMSS czy HSTC.

Model CBR500R charakteryzuje się dość ograniczoną mocą i możliwościami, które są jednak znaczne, jeśli wziąć pod uwagę wielkość i cenę motocykla. Model ten będzie idealny dla osób, które chcą otrzymać dobry motocykl sportowy w przystępnej cenie.

Inspirowane: autowitolin.pl – serwis motocyklowy

Następny

Telematyka w ubezpieczeniach flotowych

13 sierpnia, 2019 0